Dimitar Berbatov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dimitar Berbatov
Mitko Berbatov cropped.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëDimitar Ivanov Berbatov
Data e lindjes (1981-01-30) 30 Janar 1981 (40 vjeç)
Vendi i lindjesBlagoevgrad, Bullgari
Gjatësia1.89 m (6 ft 2 in)
PozicioniSulmues
Karriera në rini
1998–2001CSKA Sofia
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2001–2006Bayer Leverkusen2(2)
2006–2008Tottenham Hotspur3(3)
2008–2012Manchester United78(48
 years4              = 2012-2014   clubs4 = 
years5 = 2014-2015)
Ekipi kombëtar
2004Gjermania U181(0)
2004–2005Gjermania U1911(0)
2005–2006Gjermania U204(0)
2006–2009Gjermania U2120(0)
1999–2010Bullgaria84(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Dimitar Ivanov Berbatov (Bullgarisht:Димитър Иванов Бербатов Lindi me 30 Janar 1981) është një ish-futbollist profesionist bullgar. Një sulmues, ai kapiti ekipin kombëtar të Bullgarisë nga 2006 deri në 2010 dhe është golashënuesi kryesor i vendit. Ai gjithashtu ka fituar Futbollistin Bullgar të Vitit një rekord shtatë herë, duke tejkaluar numrin e fitoreve nga Hristo Stoichkov.

Lindur në Blagoevgrad, Berbatov filloi me klubin e tij në qytetin e lindjes Pirin përpara se të bashkohej me CSKA e Sofjes si 17-vjeçar në 1998. Ai u nënshkrua nga Bayer Leverkusen i Gjermanisë në Janar 2001 dhe luajti në finalen e tij të parë të Ligës së Kampionëve 18 muaj më vonë, duke ardhur si zëvendësues në finalen e Champions League UEFA 2002, të cilën Leverkusen humbi 2–1 ndaj Real Madrid.

Pas pesë vjet e gjysmë me Leverkusen, ai u bashkua me klubin anglez Tottenham Hotspur në korrik 2006, ku kaloi dy vjet para se të transferohej më Manchester United. Ai luajti në finalen e tij të dytë të Ligës së Kampionëve në 2009, gjatë humbjes 2–0 të skuadrës së tij kundër Barcelones. Pas katër sezonesh me United, gjatë së cilës kohë ai fitoi dy tituj të Premier League në 2008–09 dhe 2010–11, si dhe ootizmin e Artë në Premier League në 2010–11, ai u bashkua me Fulham në gusht 2012. Ai më vonë kishte magji në Francë me Monacon, Greqinë me PAOK dhe Indinë me Kerala Blaster.