Michael Owen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Michael Owen
Michaelowen newcastle07.JPG
Owen në vitin 2010.
Të dhënat personale
Emri i plotë Michael James Owen[1]
Data e lindjes (1979-12-14) 14 Dhjetor 1979 (38 vjeç)
Vendi i lindjes Chester, Anglia
Gjatësia 1,73 m (5 ft 8 in)[2]
Pozita ne fushë Sulmues
Kariera në rini
1991–1996 Liverpool
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
1996–2004 Liverpool 216 (118)
2004–2005 Real Madrid 36 (13)
2005–2009 Newcastle United 71 (26)
2009–2012 Manchester United 31 (5)
2012–2013 Stoke City 8 (1)
Gjithsej 362 (163)
Ekipi kombëtar
Anglia U15 8 (12)
Anglia U16 11 (15)
Anglia U18 14 (10)
1997 Anglia U20 4 (3)
1997 Anglia U21 1 (1)
2006–2007 Anglia B 2 (0)
1998–2008 Anglia 89 (40)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 16:32, 19 maj 2013 (UTC).

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 10 qershor 2012

Michael James Owen (i lindur më 14 dhjetor 1979 në Chester) është një futbollist profesionist me prejardhje angleze Uellsit i cili luan si sulmues për Manchester United. [3] I biri i ish-futbollisti Owen, Terry, Owen filloi karrierën e tij të lartë në Liverpool në vitin 1996. Ai përparuar përmes ekipit të të rinjve Liverpool dhe shënoi në debutimin e tij në maj të vitit 1997. Në sezonin e tij të parë të plotë në Premier League ai përfundoi si golashënuesi përbashkët të lartë me 18 gola. Ai e përsëriti këtë vitin e ardhshëm dhe ishte golashënuesi më i mirë Liverpool është qëllimi nga 1997-2004, pavarësisht një dëmtimi përsëritëse. Në vitin 2001, Liverpuli fitoi një filxhan trefishtë të Kupës UEFA, FA Cup dhe Football League Cup, dhe Ouen ishte marrësi i Ballon d'Or. Ai vazhdoi të shënojë 118 gola në 216 paraqitje në Ligën Premier për Liverpul. Owen u transferua në Real Madrid për £ 8.000.000 në mesin e vitit 2004, ai është përdorur shpesh si një zëvendësues. Ai shënoi 13 gola në La Liga dhe kishte raport më të lartë e fundvitit e qëllimeve shënoi numrit të luajtur minuta. Ai u kthye në Angli për sezonin në vijim, duke u bashkuar Newcastle United per £ 16 milion. Pas një fillimi premtues të sezonit 2005-06, dëmtime në masë të madhe vendosi atë jashtë gjatë 18 muajve të ardhshëm. Pas kthimit të tij ai u bë kapiten i ekipit dhe ishte golashënuesi më i mirë i ekipit për sezonin 2007-08. Pas sezonit të fundit të katër-vjeçar kontratës së tij, Newcastle u zbresë, dhe Owen u zhvendos në Manchester United si një agjent i lirë. Ndërkombëtarisht, Owen parë ka luajtur për ekipin e lartë të Anglisë në vitin 1998, duke u bërë lojtari më i ri i Anglisë dhe goalscorer riu në atë kohë. Performanca e tij në Kupën e Botës 1998 e çoi në rëndësi kombëtare dhe ndërkombëtare dhe ai shkoi për të shënuar në Euro 2000, të vitit 2002 Kupës së Botës dhe të Euro 2004. Ai është i vetmi lojtar që ka shënuar në katër turne të mëdha për Angli. Ai ka luajtur në Kupën e Botës 2006, por pësoi një dëmtim që e mori atë një vit që të shërohet nga. Herë pas here duke luajtur si kapiten, ai është i shtatë Anglisë më të mbuluar lojtar dhe ka shënuar një rekord kombëtar prej 26 gola konkurruese, me 40 në total nga 89 paraqitjet, më së fundi në vitin 2008. [4] Mungesa e gjatë Owen së lëndim pas Kupën e Botës 2006 rezultoi në një kontest në mes të FIFA-s dhe The FA dhe Newcastle United, dhe përfundimisht rezultoi në një çmim të paparë £ 10m kompensimit ndaj Newcastle, dhe solli ndryshime në marrëveshjet e kompensimit ndërmjet klubit dhe vendit në lidhje me plagët e marra nga Lojtarët kontraktuar klubit gjersa janë në detyrë ndërkombëtare.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Premier League clubs submit squad lists" (PDF). Premier League. 2 February 2012. p. 23. Marrë më 2 February 2012. 
  2. ^ "Premier League PlayerProfile". Premier League. Marrë më 19 April 2011.