Jump to content

Patrick Vieira

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Patrick Vieira
Të dhënat vetjake
Emri i plotëPatrick Vieira
Datëlindja (1976-06-23) 23 qershor 1976 (48 vjeç)
VendlindjaDakar, Senegal
Gjatësia1.92 m (6 ft 4 in)
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
New York City (trajner)
Karriera me të rinjtë
1984–1986FC Trappes
1986–1991FC Drouais
1991–1993Tours
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1993–1995Cannes49(2)
1995–1996Milan2(0)
1996–2005Arsenal279(29)
2005–2006Juventus31(5)
2006–2010Internazionale67(6)
2010–Manchester City28(3)
Gjithsej456(45)
Karriera ndërkombëtare
1997–2009Franca107(6)
Skuadra të menaxhuara
2013–2015Manchester City Rezervat
2016–New York City FC
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 13:18, 15 maj 2010 (UTC)
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 20:19, 2 qershor 2009 (UTC)

Patrick Vieira (lindur 23 qershor 1976 në Dakar, Senegal) është një futbollist francez i cili asht menaxheri i New York City. Ai ka lindur në Senegal por lujti me Francen.


Vieira, i cili si një shtatë erdhi nga Senegali në Francë (ai ka si senegalez dhe pasaportë frëngjisht), luajtur në vitet 1996-2005 në palën e parë Arsenal anglisht ndarje në midfield, ku ai ishte kohët e fundit edhe kapiten ekipi. Gjatë një ndeshje e ligës së kampioneve midis Arsenalit dhe klubit të tij Lazio, ai është ofenduar në bazë racore nga kapiteni ekipit Siniša Mihajlović atë që serbët kishin probleme.

Vieira luajtur në vitin 2000 në finale të Kupës UEFA me Arsenalin kundër Galatasaray. Arsenal humbi përfundimtar mbi 17 maj 2000 në penalti. Patrick Vieira gjuajtur dënim vendimtare, ndërsa shokët e tij Davor Šuker shpenzuar më parë.

Më 14 korrik 2005 ai nënshkroi një katër-kontratë vit me kampionëve rekord italian Juventus Torino. Taksa transferimit është thënë se ka vendosur, sipas mediave britanike raporteve, në 20 milionë euro. Paga vjetore e francez ishte 3.5 milion euro, tha për të përditshme sportive italiane Gazzetta dello Sport. Gjigandët spanjoll Real Madrid, kishte shprehur interes. Më 28 korrik 2006, ai shkoi për shkak të prejardhje detyruar e Juventus Torino, për shkak të skandalit të manipulimit në Itali për Inter një tarifë për transferimin e të € 9.5 milion. Vieira do të marrin një pagë vjetore prej 5.5 milion €. Në ekipin kombëtar [redakto]

Vieira erdhi në vitin 1998 në Kupën Botërore në vendin e tyre, kur Franca fitoi titullin në dy misione. Nga 1998, ai ishte në gjendje të thërrasë veten kampionë bote.

Paraqitjen e parë Vieira e mëdha në frëngjisht ekip kombëtar që kishte në vitin 2001 në Kupën e konfederata në Japoni dhe Korenë e Jugut. Në këtë turne, ai shënoi dy gola në pesë lojëra dhe nëpërmjet këtyre portave me gjashtë shënues të tjerë lojtarë. Franca fitoi përfundimtar kundër Japonisë nga Vieira Gate 1-0.

Tre vjet më vonë ai u hartua në skuadër për të Francës për EURO 2004 në Portugali. Në të gjitha ndeshjet e grupit frëngjisht, luajti mesfushor përmes. Në çerekfinale të fituesve përfundimtar në Greqi, ai nuk ka marrë pjesë. Franca u eliminua me 0:1.

Në gusht 2006, Vieira ka qenë emëruar si kapiten i ri i ekipit kombëtar në frëngjisht dhe është kështu pasuesi i Zidane Zinedine në pension. Këtë vit ai ka bërë me frëngjisht, hyrja në finalet e Kupës Botërore. Kur Zidane u kthyen në ekip ai ishte një kapiten zëvendësim. Në grupin e tretë loja kundër Albania Vieira ishte i nderuar si njeri i miri i ndeshjes. Ai shënoi për 1:0 qëllim, Rezultati i fundit: 2-0. Gjithashtu në raundin e parë të suksesshëm kundër Spanjës, ai mund të lë përshtypje vulën e tij në lojë. Vieira shënoi përsëri një qëllim dhe është lojtar i lojës. Vieira luajtur deri finale ndonjëherë. Në finale, por ai u zëvendësua për Alou Diarra dhe kështu e kishte humbur lojë të dënimit fillon të shikojnë nga stol.

Në Euro 2008 finale, ai i takonte skuadrës frëngjisht. Vieira mund të përdoret në çdo lojë për shkak të një muskuli në kofshën e tij. Franca u tërhoqën si një grup të fundit. Arritja / title [redakto]

Si një lojtar kombëtare

  • World Champion: 1998
  • European Champion: 2000
  • Konfederata Cup: 2001

Me klube

  • Seria A: 1996, 2006, 2007, 2008, 2009
  • Anglisht Champion: 1998, 2002, 2004
  • FA Fituesi Cup: 1998, 2002, 2003, 2005
  • FA Community Shield fitues: 1998, 1999, 2002, 2004

Fituesit Italian Super Cup: 2006

  • Tërhequr brenda kuadrit të skandalit të futbollit italian 2005/2006

Individuale Arritjet / google

  • Frëngjisht Futbollisti i Vitit: 2001
  • Lista e lojtarëve të futbollit me të paktën 100 caps

[Edit]

Profili * Vieira e lojtarit në weltfußball.de

Collapse Inter Mailand.svg FC Internazionale Milano në sezonin 2009/10

Toldo 1 | 2 Kordova | 4 Zanetti, kapiten i ekipit | 5 Stanković | Lucio 6 | 7 Quaresma | Motta 8 | 9 Eto'o | Sneijder 10 | 11 Muntari | 12 Julio César | 13 Maicon | Vieira 14 | 15 Krhin | 18 Suazo | 19 Cambiasso | 20 Obi | Milito 22 | 23 Materazzi | 25 Samuel | 26 Chivu | Mancini 30 | 39 Santon | Balotelli 45 | 49 Destro | 51 Belec | 72 Orlandoni | 89 Arnautović | Trajner: Mourinho