Hidetoshi Nakata

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Hidetoshi Nakata
Hidetoshi Nakata in Okinawa.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotë Hidetoshi Nakata
Data e lindjes (1977-01-22) 22 Janar, 1977 (41 vjeç)
Vendi i lindjes Kofu, Japoni
Pozita ne fushë Mesfushor
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
1995–1998 Bellmare Hiratsuka
1998–1999 Perugia
2000–2001 Roma
2001–2003 Parma
2004 Bologna
2004–2005 Fiorentina
2005–2006 Bolton Wanderers
Ekipi kombëtar
1997–2006 Japonia 77 (11)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Hidetoshi Nakata (japonisht: 中田 英寿) (lindur më 22 janar 1977 në Kofu, Japoni), është një ish-lojtar japonez të futbollit i cili ka luajtur si një mesfushor me disa klube evropiane, dhe Bell Mare Hiratsuka në atdheun e tij. Shfaqjet e tij kanë fituar atë një reputacion si një nga lojtarët më të mirë japonez nëpër kohë.

Nakata ishte në 2004 si i vetmi person japoneze, të zgjedhur në FIFA 100, një klasifikim të më të mirë të jetesës 125 futbollistët në histori, dhe ishte gjithashtu në të dy 1997 dhe 1998 votuan Lojtari i Vitit në Azi.

Nakata fitoi 2001 Serie A me AS Roma dhe vit pas Coppa Italia me FC Parma.

Statistikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Kombëtarja japoneze
Vite Ndeshje Gola
1997 16 5
1998 10 1
1999 3 0
2000 4 0
2001 7 1
2002 8 2
2003 11 1
2004 2 0
2005 10 0
2006 6 1
Gjithsej 77 11

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]