Hidetoshi Nakata

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Hidetoshi Nakata in Okinawa.jpg

Hidetoshi Nakata (japonisht: 中田 英寿) (lindur më 22 janar 1977 në Kofu, Japoni), është një ish-lojtar japonez të futbollit i cili ka luajtur si një mesfushor me disa klube evropiane, dhe Bell Mare Hiratsuka në atdheun e tij. Shfaqjet e tij kanë fituar atë një reputacion si një nga lojtarët më të mirë japonez nëpër kohë.

Nakata ishte në 2004 si i vetmi person japoneze, të zgjedhur në FIFA 100, një klasifikim të më të mirë të jetesës 125 futbollistët në histori, dhe ishte gjithashtu në të dy 1997 dhe 1998 votuan Lojtari i Vitit në Azi.

Nakata fitoi 2001 Serie A me AS Roma dhe vit pas Coppa Italia me FC Parma.