Tripleta (futboll)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
FC Barcelona është i vetmi ekip evropian që ka fituar tripletën kontinentale dy herë, në sezonet 2008–09 dhe 2014–15.

Tripletafutboll arrihet kur një klub fiton tre trofe në një sezon të vetëm. Një 'tripletë kontinentale'[1] përfshin fitimin e ligës kombëtare të një klubi, kupës kryesore kombëtare dhe një trofeu kontinental. Një 'tripletë vendore' përfshin fitimin e tre trofeve, ku zakonisht përfshihet kampionati, kupa parësore dhe kupa dytësore.[2][3]

Tripleta kontinentale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në këtë listë përfshihen ekipet që kanë fituar kampionatin elitar të shtetit të tyre, kompeticionin parësor të kupës (dopietën) si dhe një kompeticion madhor kontinental, të gjitha këto në një sezon të vetëm. Klubi i parë që e arriti këtë për herë të parë ishte Celtic në vitin 1967, duke fituar Liga e Futbollit Skoceze, Kupën e Skocisë dhe Kupën Evropiane.

Gjithsej, shtatë ekipe e kanë realizuar këtë arritje që nga viti 1967.[4][5]

Konfederata Klubi Shteti Sezoni/Viti(et) Tituj të fituar
UEFA Celtic Flamuri Skocia 1966–67 Scottish Football League, Scottish Cup, Kupa Evropiane
Ajax Flamuri Holanda 1971–72 Eredivisie, KNVB Cup, Kupa Evropiane
PSV Eindhoven 1987–88 Eredivisie, KNVB Cup, Kupa Evropiane
Manchester United Flamuri Anglia 1998–99 Premier League, FA Cup, UEFA Liga e Kampioneve
Barcelona Flamuri Spanja 2008–09 La Liga, Copa del Rey, UEFA Liga e Kampioneve
Internazionale Flamuri Italia 2009–10 Serie A, Coppa Italia, UEFA Liga e Kampioneve
Bayern Munich Flamuri Gjermania 2012–13 Bundesliga, DFB Pokal, UEFA Liga e Kampioneve
Barcelona (2) Flamuri Spanja 2014–15 La Liga, Copa del Rey, UEFA Liga e Kampioneve

Tripleta vendore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konfederata Klubi Shteti Sezoni/Viti(et) Tituj të fituar
Rangers Flamuri Skocia
7
1949, 1964, 1976[n], 1978, 1993, 1999, 2003[6] Liga Skoceze, Kupa e Skocisë, Kupa e Ligës së Skocisë
Celtic Flamuri Skocia
5
1967, 1969, 2001, 2017[7], 2018 Liga Skoceze, Kupa e Skocisë, Kupa e Ligës së Skocisë
Shamrock Rovers Flamuri Republika e Irlandës
3
1925, 1932, 1964[8] League of Ireland, FAI Cup, League of Ireland Shield
Buriram United Flamuri Tailanda
3
2011, 2013, 2015 Thai League 1, Thai FA Cup, Thai League Cup
Kedah Flamuri Malajzia
2
2007, 2008[9] Malaysian Super League, Malaysia Cup, Malaysian FA Cup
Bohemians Flamuri Republika e Irlandës
1
1928[10] Liga e Irlandës, Kupa FAI, League of Ireland Shield
Fall River Marksmen Flamuri Shtetet e Bashkuara
1
1930[11] American Soccer League, National Challenge Cup, Lewis Cup
Brookhattan Flamuri Shtetet e Bashkuara
1
1945[12] American Soccer League, National Challenge Cup, Lewis Cup
Toronto Croatia Flamuri Kanada
1
1971[13] NSL Cup, NSL Regular Season Champion, NSL Playoff Champion
Levski Sofia Flamuri Bullgaria
1
1984[14] Bulgarian A Professional Football Group, Kupa e Bullgarisë, Kupa e Ushtrisë Sovjetike
CSKA Sofia Bullgaria Bulgaria
1
1989[14] Bulgarian A Professional Football Group, Kupa e Bullgarisë, Kupa e Ushtrisë Sovjetike
Derry City Flamuri Irlanda e Veriut
1
1989[15] Liga e Irlandës, Kupa FAI, Liga e Kupës së Irlandës
Melbourne Knights Flamuri Australia
1
1995[16] NSL Cup, NSL Minor Premiership, NSL Grand Final
Al-Quwa Al-Jawiya Flamuri Iraku
1
1997[17] Premier Liga Irakiane, Kupa FA e Irakut, Kupa Elitare e Irakut
Al-Zawra'a Flamuri Iraku
1
2000[18] Premier Liga Irakiane, Kupa FA e Irakut, Kupa Elitare e Irakut
Cruzeiro Flamuri Brazili
1
2003[19] Campeonato Mineiro, Copa do Brasil, Campeonato Brasileiro Série A
Rhyl Flamuri Uellsi
1
2004[20] Premier Liga Uellsiane, Kupa Uellsiane, Kupa e Ligës Uellsiane
Sun Hei Stampa:Country data Hong Kong Hong Kong
1
2005[21] Liga e Hong Kongut, Hong Kong Senior Shield, Hong Kong FA Cup[e]
Al-Sadd Stampa:Country data Qatar Katari
1
2007[22] Qatari League, Emir of Qatar Cup, Qatar Crown Prince Cup
Kelantan Flamuri Malajzia
1
2012[23] Superliga Malajzeze, Kupa e Malajzisë, Kupa FA e Malajzisë
Atlético Nacional Flamuri Kolumbia
1
2013[24] Categoría Primera A Torneo Apertura, Copa Colombia, Categoría Primera A Torneo Finalización
Benfica Flamuri Portugalia
1
2014[25] Primeira Liga, Taça de Portugal, Taça da Liga
Toronto FC Flamuri Kanada
1
2017[26] Supporters Shield, MLS Cup, Kampionati Kanadez

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Raja aiming high once more" [Raja synon lartë edhe një herë] (në anglisht). FIFA. 4 qershor 2008. Arkivuar nga origjinali më 24 korrik 2009. Marrë më 23 qershor 2009.
 2. ^ Graham Spiers (30 janar 2008). "Walter Smith demands final push as Rangers target domestic treble" [Walter Smith kërkon një shtysë të fundit me Rangers që sinjestron tripletën vendore] (në anglisht). The Times. Marrë më 28 mars 2009.
 3. ^ Gary Ralston (26 shtator 2008). "Domestic treble for Rangers will make up for failure in Europe, says Pedro Mendes" [Tripleta vendore për Rangers do të shlyej dështimin në Evropë, thotë Pedro Mendes] (në anglisht). Daily Record. Marrë më 28 mars 2009.
 4. ^ "Ekipet që kanë fituar tripletën". Gazeta Metro. 3 qershor 2017. Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2019. Marrë më 13 prill 2019.
 5. ^ "Juventus dëshiron "tripletën", këto janë ekipet që e kanë fituar deri tani". Insajderi.com. Marrë më 13 prill 2019.
 6. ^ "Honours" [Trofetë] (në anglisht). Rangers F.C. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2018. Marrë më 30 janar 2020.
 7. ^ "Celtic Honours" [Trofetë e Celtic] (në anglisht). Celtic F.C. Marrë më 30 janar 2020.
 8. ^ Roll of Honour Arkivuar 9 mars 2020 tek Wayback Machine Shamrock Rovers FC. Retrieved on 2009-03-31.
 9. ^ [1] Arkivuar 6 shtator 2008 tek Wayback Machine
 10. ^ Role of Honour Arkivuar 24 maj 2012 tek Archive.today Bohemian Football Club. Retrieved on 2009-03-31.
 11. ^ Dave Litterer. "The Year In American Soccer, 1930" (në anglisht). The USA Soccer History Archives. Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2013. Marrë më 18 janar 2014.
 12. ^ Dave Litterer. "The Year In American Soccer, 1945" (në anglisht). The USA Soccer History Archives. Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2013. Marrë më 18 janar 2014.
 13. ^ "Croatian National Sports Club history at a glance" (në anglisht). Toronto Croatia. Arkivuar nga origjinali më 14 maj 2009.
 14. ^ a b "Футболният требъл – теория и история". 24chasa.gb. Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Derry City FC – A Concise History Arkivuar 14 maj 2009 tek Wayback Machine. Derry City Football Club Website (2009-02-08). Retrieved on 2009-03-31.
 16. ^ "The Dynasty Begins" (në anglisht). Melbourne Knights. Arkivuar nga origjinali më 3 maj 2009.
 17. ^ "Iraq 1996/97". RSSSF. Marrë më 9 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Iraq 1999/2000" [Iraku 1999/2000] (në anglisht). RSSSF. Marrë më 9 prill 2019.
 19. ^ "Relação Dos Títulos Oficiais Do Cruzeiro" (në portugalisht). Cruzerio. Arkivuar nga origjinali më 19 dhjetor 2007. Marrë më 30 janar 2020.
 20. ^ "- Rhyl FC – Honours" (në anglisht). Rhyl F.C. Arkivuar nga origjinali më 8 shkurt 2010.
 21. ^ "Sun Hei lift Cup to sweep four titles" (në anglisht). South China Morning Post. Marrë më 8 dhjetor 2013.
 22. ^ "Al-Sadd Trophies and awards" [Çmimet dhe trofetë e Al-Sadd] (në anglisht). Al-Sadd. Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2009.
 23. ^ [2]
 24. ^ "¡Atlético Nacional, rey absoluto del fútbol colombiano en 2013!" (në spanjisht). Semana.com. Marrë më 30 janar 2020.
 25. ^ "Benfica proud of mammoth Portuguese haul" [Benfica krenohet me përkëdheljet portugeze] (në anglisht). UEFA. 19 maj 2014. Marrë më 20 maj 2014.
 26. ^ "Toronto FC win first domestic treble in MLS history" [Toronto FC fiton tripletën e parë vendore në historinë e MLS] (në anglisht). Major League Soccer. Marrë më 13 prill 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]