Jump to content

UEFA Euro 2004

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
UEFA Euro 2004
Campeonato da Europa de Futebol 2004

Logo zyrtare e Euro 2004
Oganizues Portugalia
Stadiume 8 (në 8 qytet)
Data e mbajtjes 12 qershor - 4 korrik
Garues 16
Kampion Greqia 1
0
I dyti Portugalia
Ndeshje 31
Gola 77
Shikues 1 156 473
Golashenuesi më i mirë Milan Baroš (5 gola)
Futbollisti më i mirë Theodoros Zagorakis

Kampionati Evropian i Futbollit i vitit 2004 i njohur si UEFA Euro 2004 ose vetëm Euro 2004, ishte kampionati UEFA Kampionati Evropian i Futbollit i dymbëdhjetë i organizuar nga UEFA dhe i mbajtur në Portugali nga 12 qershor gjer më 4 korrik. Sikur në dy kampionatet garimet e mëparshme në Angli dhe Holandë/Belgjikë edhe në këtë kampionat në garimin final morë pjesë 16 ekipe të cilat kaluan pëmes ciklit të kualifikimeve i cili filloi në vitin 2002. Ndeshjet u xhvillua në stadiumet e tetë qyteteve: Aveiro, Braga, Coimbra, Guimarães, Faro/Loulé, Leiria, Porto dhe Lisbon.

Gjatë garimit kishte disa surpriza: kombëtarja e gjermane, Iialiane dhe spanjolle u eliminuan gjatë garimit në grupe; mbrojtësja e titullit, kombëtarja frënge e futbollit, u eliminua në çerekfinale nga kombëtarja greke dhe Portugalia arriti gjer në finale duke mundur gjatë garimit kombëtaret eminente si: kombëtarja spanjolle, angleze dhe holandeze. Për herë të parë u paraqitën ekipet e njejta të cilët dhe filluan garimin final (Portugalia : Greqia ) ku nikoqiri (Portugalia) ka humbur që të dy ndeshjet. Fitorja greke ishte akoma më befasuese duke konsideruar që pjesmjarrja e tyre e vetme në garimet finale ishte ajo e vitit 1980, ku ata nuk arritën të fitonin asnjë ndeshje.

Gjatë ceremonisë portugjezët portretizuan një anije duke simbolizuar zbuluesit portugjez të tokave, duke lundruar në det ku u paraqitën flamujt e tëgjitha shteteve pjesmarrëse në garimin final.[1] Aq i madh ishte entuziazmi i grekëve saqë anija u bë simbol i fitores greke duke u emëruar "Anija e Piratëve" (πειρατικό), siç edhe u emërua kombëtarja greke në atë kampionat.


Kualifikimet për këtë kamionat filluan në shtatorë të vitit 2002 gjer në nëntor të vitit 2003. Pesëdhjet kombëtare u ndanë në dhjetë grupe me nga pesë kombëtare dhe çdo ekip zhvilloi dy ndeshje me çdo ekip tjetër, me rregullën nikoqir dhe mysafir. Ekipet e radhitura të parat në çdo grupë u kalifikuan automatikisht, kurse ekipet e dyta zhvilluan nga dy ndeshje play-off për të mbetur pesë ekipe që do t'i bashkangjiteshin nikoqirit për garimet finale.

Kombëtaret pjesmarrëse në garimet finale:

Lisbon Lisbon Porto
Estádio da Luz Estádio José Alvalade Estádio do Dragão
Kapaciteti: 65,647 Kapaciteti: 52,466 Kapaciteti: 52,002
Estádio da Luz Estádio José Alvalade XXI Estádio do Dragão
Aveiro Coimbra
Estádio Municipal de Aveiro Estádio Cidade de Coimbra
Kapaciteti: 30,970 Kapaciteti: 30,210
Estádio Municipal de Aveiro Estádio Cidade de Coimbra
Braga Guimarães
Estádio Municipal de Braga Estádio D. Afonso Henriques
Kapaciteti: 30,154 Kapaciteti: 30,146
Estádio Municipal de Braga Estádio Municipal de Guimarães
Faro/Loulé Porto Leiria
Estádio Algarve Estádio do Bessa Século XXI Estádio Dr. Magalhães Pessoa
Kapaciteti: 30,002 Kapaciteti: 28,263 Kapaciteti: 23,850
Estádio do Algarve Estádio Bessa XXI Estádio Dr. Magalhães Pessoa

U zgjodhën gjithsej 12 gjyqtarë për drejtimin e ndeshjeve në Euro 2014:[2]

Skuadrat finaliste

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadrat të cilat u kualifikuan për garimin final përsaj skuadrës nikoqire ( Portugalia) e cila u kualifikua direkt ishin:

Greqia, Spanja, Rusia,
Franca, Anglia, Kroacia, Zvicra,
Suedia, Danimarka, Italia, Bullgaria,
Çekia, Holanda, Gjermania, Letonia

Ekipi Nd. F B H GSh GP GD Pikë
Portugalia 3 2 0 1 4 2 +2 6
Greqia 3 1 1 1 4 4 0 4
Spanja 3 1 1 1 2 2 0 4
Rusia 3 1 0 2 2 4 −2 3
12 qershor 2004
Portugalia 1 – 2 Greqia
Spanja 1 – 0 Rusia
16 qershor 2004
Greqia 1 – 1 Spanja
Rusia 0 – 2 Portugalia
20 qershor 2004
Spanja 0 – 1 Portugalia
Rusia 2 – 1 Greqia
Ekipi Nd. F B H GSh GP GD Pikë
Franca 3 2 1 0 7 4 +3 7
Anglia 3 2 0 1 8 4 +4 6
Kroacia 3 0 2 1 4 6 −2 2
Zvicra 3 0 1 2 1 6 −5 1
13 qershor 2004
Zvicra 0 – 0 Kroacia
Franca 2 – 1 Anglia
17 qershor 2004
Anglia 3 – 0 Zvicra
Kroacia 2 – 2 Franca
21 qershor 2004
Kroacia 2 – 4 Anglia
Zvicra 1 – 3 Franca
Ekipi Nd. F B H GSh GP GD Pikë
Suedia 3 1 2 0 8 3 +5 5
Danimarka 3 1 2 0 4 2 +2 5
Italia 3 1 2 0 3 2 +1 5
Bullgaria 3 0 0 3 1 9 −8 0
14 qershor 2004
Danimarka 0 – 0 Italia
Suedia 5 – 0 Bullgaria
18 qershor 2004
Bullgaria 0 – 2 Danimarka
Italia 1 – 1 Suedia
22 qershor 2004
Italia 2 – 1 Bullgaria
Danimarka 2 – 2 Suedia
Ekipi Nd. F B H GSh GP GD Pikë
Çekia 3 3 0 0 7 4 +3 9
Holanda 3 1 1 1 6 4 +2 4
Gjermania 3 0 2 1 2 3 −1 2
Letonia 3 0 1 2 1 5 −4 1
15 qershor 2004
Çekia 2 – 1 Letonia
Gjermania 1 – 1 Holanda
19 qershor 2004
Letonia 0 – 0 Gjermania
Holanda 2 – 3 Çekia
23 qershor 2004
Holanda 3 – 0 Letonia
Gjermania 1 – 2 Çekia
Çerek finalja Gjysëm finalja Finalja
                   
24 qershor - Lisbon (Estádio da Luz)        
  Portugalia (p.)  2 (6)
30 qershor – Lisbon (Estádio José Alvalade)
  Anglia  2 (5)  
  Portugalia  2
26 qershor - Loulé (Estádio do Algarve)
    Holanda  1  
  Suedia  0 (4)
4 korrik – Lisbon (Estádio da Luz)
  Holanda (p.)  0 (5)  
  Portugalia  0
25 qershor - Lisbon (Estádio José Alvalade)
    Greqia  1
  Franca  0
1 korrik - Porto (Estádio do Dragão)
  Greqia  1  
  Greqia (k.sh.)  1
27 qershor - Porto (Estádio do Dragão)
    Çekia  0  
  Çekia  3
  Danimarka  0  
Portugalia2 – 2 (k.sh.) Anglia
Postiga 83'
Rui Costa 110'
Owen 3'
Lampard 115'
Pjesëmarrja: 65,000
Gjyqtari: Urs Meier (zviceran)
    Penala  
Deco soccer ball with check mark
Simão soccer ball with check mark
Rui Costa soccer ball with red X
Ronaldo soccer ball with check mark
Maniche soccer ball with check mark
Postiga soccer ball with check mark
Ricardo soccer ball with check mark
6–5 soccer ball with red X Beckham
soccer ball with check mark Owen
soccer ball with check mark Lampard
soccer ball with check mark Terry
soccer ball with check mark Hargreaves
soccer ball with check mark Cole
soccer ball with red X Vassell
 

Franca0 – 1 Greqia
Charisteas 65'
Pjesëmarrja: 45,390
Gjyqtari: Anders Frisk (suedez)

Suedia0 – 0 (k.sh.) Holanda
Pjesëmarrja: 30,000
Gjyqtari: Ľuboš Micheľ (sllovak)
    Penala  
Källström soccer ball with check mark
Larsson soccer ball with check mark
Ibrahimović soccer ball with red X
Ljungberg soccer ball with check mark
Wilhelmsson soccer ball with check mark
Mellberg soccer ball with red X
4 – 5 soccer ball with check mark van Nistelrooy
soccer ball with check mark Heitinga
soccer ball with check mark Reiziger
soccer ball with red X Cocu
soccer ball with check mark Makaay
soccer ball with check mark Robben
 

Çekia3 – 0 Danimarka
Koller 49'
Baroš 63' 65'
Pjesëmarrja: 41,092
Gjyqtari: Valentin Ivanov (rus)
Portugalia2 – 1 Holanda
Ronaldo 26'
Maniche 58'
Andrade 63' (o.g.)
Pjesëmarrja: 46,679
Gjyqtari: Anders Frisk (suedez)

Greqia1 – 0 (k.sh.) Çekia
Dellas 105+1' (s.g.)
Pjesëmarrja: 42,449
Gjyqtari: Pierluigi Collina (italian)
Portugalia0 – 1 Greqia
Charisteas 57'
Pjesëmarrja: 62,865
Gjyqtari: Markus Merk (gjerman)

Lista e golashënuesve të UEFA Euro 2004:[3]

5 gola
4 gola
3 gola
2 gola
1 gol
1 gol(continued)
Autogola

Goli më i shpejtë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2 minuta: Dmitri Kirichenko (Rusia vs Greqia)

UEFA Ekipi i Garimit
Portier Mbrojtës Mesfushorë Sulmues
Czech Republic Petr Čech Anglia Sol Campbell Gjermania Michael Ballack Czech Republic Milan Baroš
Greqia Antonios Nikopolidis Anglia Ashley Cole Portugalia Luís Figo Greqia Angelos Charisteas
Greqia Traianos Dellas Anglia Frank Lampard Suedia Henrik Larsson
Suedia Olof Mellberg Portugalia Maniche Portugalia Cristiano Ronaldo
Portugalia Ricardo Carvalho Czech Republic Pavel Nedvěd Anglia Wayne Rooney
Greqia Giourkas Seitaridis Greqia Theodoros Zagorakis Danimarka Jon Dahl Tomasson
Italia Gianluca Zambrotta Franca Zinedine Zidane Netherlands Ruud van Nistelrooy
Fitues i Globit të Artë
UEFA Futbollisti i Garimit
  1. ^ Euro 2004 Build-up in Pictures
  2. ^ "UEFA Euro 2004 referees" [Gjyqtarët e UEFA Euro 2004] (në anglisht). Soccer Boards. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2011. Marrë më 18 nëntor 2008.
  3. ^ Stan James. "Euro 2004 Top Scorers" [Golashënuesit më të mirë të Euro 2004] (në anglisht). Sporting Life. Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2012. Marrë më 24 maj 2012.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]