UEFA Euro 2004

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
UEFA Euro 2004
Campeonato da Europa de Futebol 2004
Euro2004 logo.JPG
Logo zyrtare e Euro 2004
Oganizues Portugalia
Stadiume 8 (në 8 qytet)
Data e mbajtjes 12 qershor - 4 korrik
Garues 16
Kampion Gold medal.svg Flag of Greece.svg Greqia 1
0
I dyti Silver medal.svg Flag of Portugal.svg Portugalia
Ndeshje 31
Gola 77
Shikues 1 156 473
Golashenuesi më i mirë Milan Baroš (5 gola)
Futbollisti më i mirë Theodoros Zagorakis

Kampionati Evropian i Futbollit i vitit 2004 i njohur si UEFA Euro 2004 ose vetëm Euro 2004, ishte kampionati UEFA Kampionati Evropian i Futbollit i dymbëdhjetë i organizuar nga UEFA dhe i mbajtur në Portugali nga 12 qershor gjer më 4 korrik. Sikur në dy kampionatet garimet e mëparshme në Angli dhe Holandë/Belgjikë edhe në këtë kampionat në garimin final morë pjesë 16 ekipe të cilat kaluan pëmes ciklit të kualifikimeve i cili filloi në vitin 2002. Ndeshjet u xhvillua në stadiumet e tetë qyteteve: Aveiro, Braga, Coimbra, Guimarães, Faro/Loulé, Leiria, Porto dhe Lisbon.

Gjatë garimit kishte disa surpriza: kombëtarja e gjermane, Iialiane dhe spanjolle u eliminuan gjatë garimit në grupe; mbrojtësja e titullit, kombëtarja frënge e futbollit, u eliminua në çerekfinale nga kombëtarja greke dhe Portugalia arriti gjer në finale duke mundur gjatë garimit kombëtaret eminente si: kombëtarja spanjolle, angleze dhe holandeze. Për herë të parë u paraqitën ekipet e njejta të cilët dhe filluan garimin final (Portugalia : Greqia ) ku nikoqiri (Portugalia) ka humbur që të dy ndeshjet. Fitorja greke ishte akoma më befasuese duke konsideruar që pjesmjarrja e tyre e vetme në garimet finale ishte ajo e vitit 1980, ku ata nuk arritën të fitonin asnjë ndeshje.

Gjatë ceremonisë portugjezët portretizuan një anije duke simbolizuar zbuluesit portugjez të tokave, duke lundruar në det ku u paraqitën flamujt e tëgjitha shteteve pjesmarrëse në garimin final.[1] Aq i madh ishte entuziazmi i grekëve saqë anija u bë simbol i fitores greke duke u emëruar "Anija e Piratëve" (πειρατικό), siç edhe u emërua kombëtarja greke në atë kampionat.

Kualifikimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Kualifikimet për këtë kamionat filluan në shtatorë të vitit 2002 gjer në nëntor të vitit 2003. Pesëdhjet kombëtare u ndanë në dhjetë grupe me nga pesë kombëtare dhe çdo ekip zhvilloi dy ndeshje me çdo ekip tjetër, me rregullën nikoqir dhe mysafir. Ekipet e radhitura të parat në çdo grupë u kalifikuan automatikisht, kurse ekipet e dyta zhvilluan nga dy ndeshje play-off për të mbetur pesë ekipe që do t'i bashkangjiteshin nikoqirit për garimet finale.

Kombëtaret[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtaret pjesmarrëse në garimet finale:

UEFA Euro 2004 Finalistët.

Stadiumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lisbon Lisbon Porto
Estádio da Luz Estádio José Alvalade Estádio do Dragão
Kapaciteti: 65,647 Kapaciteti: 52,466 Kapaciteti: 52,002
Estádio da Luz Estádio José Alvalade XXI Estádio do Dragão
Aveiro Coimbra
Estádio Municipal de Aveiro Estádio Cidade de Coimbra
Kapaciteti: 30,970 Kapaciteti: 30,210
Estádio Municipal de Aveiro Estádio Cidade de Coimbra
Braga Guimarães
Estádio Municipal de Braga Estádio D. Afonso Henriques
Kapaciteti: 30,154 Kapaciteti: 30,146
Estádio Municipal de Braga Estádio Municipal de Guimarães
Faro/Loulé Porto Leiria
Estádio Algarve Estádio do Bessa Século XXI Estádio Dr. Magalhães Pessoa
Kapaciteti: 30,002 Kapaciteti: 28,263 Kapaciteti: 23,850
Estádio do Algarve Estádio Bessa XXI Estádio Dr. Magalhães Pessoa

Gjyqtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U zgjodhën gjithsej 12 gjyqtarë për drejtimin e ndeshjeve në Euro 2014:[2]

Skuadrat finaliste[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadrat të cilat u kualifikuan për garimin final përsaj skuadrës nikoqire (Flag of Portugal.svg Portugalia) e cila u kualifikua direkt ishin:

Flag of Greece.svg Greqia, Flag of Spain.svg Spanja, Flag of Russia.svg Rusia,
Flag of France.svg Franca, Flag of England.svg Anglia, Flag of Croatia.svg Kroacia, Flag of Switzerland.svg Zvicra,
Flag of Sweden.svg Suedia, Flag of Denmark.svg Danimarka, Flag of Italy.svg Italia, Flag of Bulgaria.svg Bullgaria,
Flag of the Czech Republic.svg Çekia, Flag of the Netherlands.svg Holanda, Flag of Germany.svg Gjermania, Flag of Latvia.svg Letonia

Garimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Garimi në grupe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupa A[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi Nd. F B H GSh GP GD Pikë
Flag of Portugal.svg Portugalia 3 2 0 1 4 2 +2 6
Flag of Greece.svg Greqia 3 1 1 1 4 4 0 4
Flag of Spain.svg Spanja 3 1 1 1 2 2 0 4
Flag of Russia.svg Rusia 3 1 0 2 2 4 −2 3
12 qershor 2004
Flag of Portugal.svg Portugalia 1 – 2 Flag of Greece.svg Greqia
Flag of Spain.svg Spanja 1 – 0 Flag of Russia.svg Rusia
16 qershor 2004
Flag of Greece.svg Greqia 1 – 1 Flag of Spain.svg Spanja
Flag of Russia.svg Rusia 0 – 2 Flag of Portugal.svg Portugalia
20 qershor 2004
Flag of Spain.svg Spanja 0 – 1 Flag of Portugal.svg Portugalia
Flag of Russia.svg Rusia 2 – 1 Flag of Greece.svg Greqia

Grupa B[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi Nd. F B H GSh GP GD Pikë
Flag of France.svg Franca 3 2 1 0 7 4 +3 7
Flag of England.svg Anglia 3 2 0 1 8 4 +4 6
Flag of Croatia.svg Kroacia 3 0 2 1 4 6 −2 2
Flag of Switzerland.svg Zvicra 3 0 1 2 1 6 −5 1
13 qershor 2004
Flag of Switzerland.svg Zvicra 0 – 0 Flag of Croatia.svg Kroacia
Flag of France.svg Franca 2 – 1 Flag of England.svg Anglia
17 qershor 2004
Flag of England.svg Anglia 3 – 0 Flag of Switzerland.svg Zvicra
Flag of Croatia.svg Kroacia 2 – 2 Flag of France.svg Franca
21 qershor 2004
Flag of Croatia.svg Kroacia 2 – 4 Flag of England.svg Anglia
Flag of Switzerland.svg Zvicra 1 – 3 Flag of France.svg Franca

Gropa C[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi Nd. F B H GSh GP GD Pikë
Flag of Sweden.svg Suedia 3 1 2 0 8 3 +5 5
Flag of Denmark.svg Danimarka 3 1 2 0 4 2 +2 5
Flag of Italy.svg Italia 3 1 2 0 3 2 +1 5
Flag of Bulgaria.svg Bullgaria 3 0 0 3 1 9 −8 0
14 qershor 2004
Flag of Denmark.svg Danimarka 0 – 0 Flag of Italy.svg Italia
Flag of Sweden.svg Suedia 5 – 0 Flag of Bulgaria.svg Bullgaria
18 qershor 2004
Flag of Bulgaria.svg Bullgaria 0 – 2 Flag of Denmark.svg Danimarka
Flag of Italy.svg Italia 1 – 1 Flag of Sweden.svg Suedia
22 qershor 2004
Flag of Italy.svg Italia 2 – 1 Flag of Bulgaria.svg Bullgaria
Flag of Denmark.svg Danimarka 2 – 2 Flag of Sweden.svg Suedia

Grupa D[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi Nd. F B H GSh GP GD Pikë
Flag of the Czech Republic.svg Çekia 3 3 0 0 7 4 +3 9
Flag of the Netherlands.svg Holanda 3 1 1 1 6 4 +2 4
Flag of Germany.svg Gjermania 3 0 2 1 2 3 −1 2
Flag of Latvia.svg Letonia 3 0 1 2 1 5 −4 1
15 qershor 2004
Flag of the Czech Republic.svg Çekia 2 – 1 Flag of Latvia.svg Letonia
Flag of Germany.svg Gjermania 1 – 1 Flag of the Netherlands.svg Holanda
19 qershor 2004
Flag of Latvia.svg Letonia 0 – 0 Flag of Germany.svg Gjermania
Flag of the Netherlands.svg Holanda 2 – 3 Flag of the Czech Republic.svg Çekia
23 qershor 2004
Flag of the Netherlands.svg Holanda 3 – 0 Flag of Latvia.svg Letonia
Flag of Germany.svg Gjermania 1 – 2 Flag of the Czech Republic.svg Çekia

Garimi final[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çerek finalja Gjysëm finalja Finalja
                   
24 qershor - Lisbon (Estádio da Luz)        
 Flag of Portugal.svg Portugalia (p.)  2 (6)
30 qershor – Lisbon (Estádio José Alvalade)
 Flag of England.svg Anglia  2 (5)  
 Flag of Portugal.svg Portugalia  2
26 qershor - Loulé (Estádio do Algarve)
   Flag of the Netherlands.svg Holanda  1  
 Flag of Sweden.svg Suedia  0 (4)
4 korrik – Lisbon (Estádio da Luz)
 Flag of the Netherlands.svg Holanda (p.)  0 (5)  
 Flag of Portugal.svg Portugalia  0
25 qershor - Lisbon (Estádio José Alvalade)
   Flag of Greece.svg Greqia  1
 Flag of France.svg Franca  0
1 korrik - Porto (Estádio do Dragão)
 Flag of Greece.svg Greqia  1  
 Flag of Greece.svg Greqia (k.sh.)  1
27 qershor - Porto (Estádio do Dragão)
   Flag of the Czech Republic.svg Çekia  0  
 Flag of the Czech Republic.svg Çekia  3
 Flag of Denmark.svg Danimarka  0  

Çerek finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

24 qershor 2004
19:45
Flag of Portugal.svg Portugalia 2 – 2 (k.sh.) Flag of England.svg Anglia
Postiga Scored after 83 minutes 83'
Rui Costa Scored after 110 minutes 110'
Owen Scored after 3 minutes 3'
Lampard Scored after 115 minutes 115'
Estádio da Luz, Lisbon
Pjesëmarrja: 65,000
Gjyqtari: Urs Meier (zviceran)
    Penala  
Deco Penalty scored
Simão Penalty scored
Rui Costa Penalty missed
Ronaldo Penalty scored
Maniche Penalty scored
Postiga Penalty scored
Ricardo Penalty scored
6–5 Penalty missed Beckham
Penalty scored Owen
Penalty scored Lampard
Penalty scored Terry
Penalty scored Hargreaves
Penalty scored Cole
Penalty missed Vassell
 

25 qershor 2004
19:45
Flag of France.svg Franca 0 – 1 Flag of Greece.svg Greqia
Charisteas Scored after 65 minutes 65'
Estádio José Alvalade, Lisbon
Pjesëmarrja: 45,390
Gjyqtari: Anders Frisk (suedez)

26 qershor 2004
19:45
Flag of Sweden.svg Suedia 0 – 0 (k.sh.) Flag of the Netherlands.svg Holanda
Estádio do Algarve, Faro-Loulé
Pjesëmarrja: 30,000
Gjyqtari: Ľuboš Micheľ (sllovak)
    Penala  
Källström Penalty scored
Larsson Penalty scored
Ibrahimović Penalty missed
Ljungberg Penalty scored
Wilhelmsson Penalty scored
Mellberg Penalty missed
4 – 5 Penalty scored van Nistelrooy
Penalty scored Heitinga
Penalty scored Reiziger
Penalty missed Cocu
Penalty scored Makaay
Penalty scored Robben
 

27 qershor 2004
19:45
Flag of the Czech Republic.svg Çekia 3 – 0 Flag of Denmark.svg Danimarka
Koller Scored after 49 minutes 49'
Baroš Scored after 63 minutes 63' Scored after 65 minutes 65'
Estádio do Dragão, Porto
Pjesëmarrja: 41,092
Gjyqtari: Valentin Ivanov (rus)

Gjysëm finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

30 qershor 2004
19:45
Flag of Portugal.svg Portugalia 2 – 1 Flag of the Netherlands.svg Holanda
Ronaldo Scored after 26 minutes 26'
Maniche Scored after 58 minutes 58'
Andrade Scored after 63 minutes 63' (o.g.)
Estádio José Alvalade, Lisbon
Pjesëmarrja: 46,679
Gjyqtari: Anders Frisk (suedez)

1 korrik 2004
19:45
Flag of Greece.svg Greqia 1 – 0 (k.sh.) Flag of the Czech Republic.svg Çekia
Dellas Scored after 105+1 minutes 105+1' (s.g.)
Estádio do Dragão, Porto
Pjesëmarrja: 42,449
Gjyqtari: Pierluigi Collina (italian)

Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

4 korrik 2004
19:45
Flag of Portugal.svg Portugalia 0 – 1 Flag of Greece.svg Greqia
Charisteas Scored after 57 minutes 57'
Estádio da Luz, Lisbon
Pjesëmarrja: 62,865
Gjyqtari: Markus Merk (gjerman)

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Golashenuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e golashënuesve të UEFA Euro 2004:[3]

5 gola
4 gola
3 gola
2 gola
1 gol
1 gol(continued)
Autogola

Goli më i shpejtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2 minuta: Dmitri Kirichenko (Rusia vs Greqia)

Shpërblime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

UEFA Ekipi i Garimit
Portier Mbrojtës Mesfushorë Sulmues
Flag of the Czech Republic.svg Petr Čech Flag of England.svg Sol Campbell Flag of Germany.svg Michael Ballack Flag of the Czech Republic.svg Milan Baroš
Flag of Greece.svg Antonios Nikopolidis Flag of England.svg Ashley Cole Flag of Portugal.svg Luís Figo Flag of Greece.svg Angelos Charisteas
Flag of Greece.svg Traianos Dellas Flag of England.svg Frank Lampard Flag of Sweden.svg Henrik Larsson
Flag of Sweden.svg Olof Mellberg Flag of Portugal.svg Maniche Flag of Portugal.svg Cristiano Ronaldo
Flag of Portugal.svg Ricardo Carvalho Flag of the Czech Republic.svg Pavel Nedvěd Flag of England.svg Wayne Rooney
Flag of Greece.svg Giourkas Seitaridis Flag of Greece.svg Theodoros Zagorakis Flag of Denmark.svg Jon Dahl Tomasson
Flag of Italy.svg Gianluca Zambrotta Flag of France.svg Zinedine Zidane Flag of the Netherlands.svg Ruud van Nistelrooy
Fitues i Globit të Artë
UEFA Futbollisti i Garimit

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Euro 2004 Build-up in Pictures
  2. ^ "UEFA Euro 2004 referees" [Gjyqtarët e UEFA Euro 2004] (në anglisht). Soccer Boards. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2011. Marrë më 18 nëntor 2008.
  3. ^ Stan James. "Euro 2004 Top Scorers" [Golashënuesit më të mirë të Euro 2004] (në anglisht). Sporting Life. Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2012. Marrë më 24 maj 2012.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]