Eliminatoret e Kampionatit Evropian të Futbollit 2000

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kualifikimet të cilat shpienin kah Kampionati Evropian i Futbollit 2000 u zhvillua gjat viteve 1998 - 1999. Katërdhjet e nëntë (49) shtete me ekipet e tyre morën pjesë në garimin kualifiues, ndër to ishte edhe Shqipëria. Scili ekip pa kuajtur me secilin ekip në të grupës së cilësi ka takuar, të gjitha ekipet kan qenë të ndara në nëntë (9) grupe. Shqipëria i takonte gruptit të dytë (2). Fituesi i çdo grupi dhe i dyti më i miri i tëgjitha grupeve janë kualiikuar direkt për në garmin final kurse vendet e tjera të dyta janë plotësuar me ndeshje shtesë (playoff ndeshje) kundër njëri tjetrit.

Ekipet nga Belgjika dhe Holanda nuk kan marr pjesë në garimin kualifikues sepse këto shtete kan qenë organizues të garimit, don të thot janë kualifikuar direkt për në garimin final.

Grupet Kualifikuese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Euro 2000 | Kualifikimet | Grupi 1 | Grupi 2 | Grupi 3 | Grupi 4 | Grupi 5 | Grupi 6 | Grupi 7 | Grupi 8 | Grupi 9


Grupet kualifikuese
Grupi 1 kualifikues Grupi 2 kualifikues Grupi 3 kualifikues Grupi 4 kualifikues Grupi 5 kualifikues
Flag of Italy.svg Italia
Flag of Denmark.svg Danimarka
Flag of Switzerland.svg Zvicra
Flag of Wales.svg Uellsi
Flag of Belarus.svg Bjellorusia

Flag of Norway.svg Norvegjia
Flag of Slovenia.svg Sllovenia
Flag of Greece.svg Greqia
Flag of Albania.svg Shqipëria
Flag of Latvia.svg Letonia
Flag of Georgia.svg Gjeorgjia
Flag of Germany.svg Gjermania
Flag of Turkey.svg Turqia
Flag of Finland.svg Finlanda
Flag of Northern Ireland (1953–1972).svg Irlanda e Veriut
Flag of Moldova.svg Moldavia

Flag of France.svg Franca
Flag of Ukraine.svg Ukraina
Flag of Russia.svg Rusia
Flag of Iceland.svg Islanda
Flag of Armenia.svg Armenia
Flag of Andorra.svg Andora
Flag of Sweden.svg Suedia
Flag of England.svg Anglia
Flag of Poland.svg Polonia
Flag of Bulgaria.svg Bullgaria
Flag of Luxembourg.svg Luksemburgu

Grupi 6 kualifikues Grupi 7 kualifikues Grupi 8 kualifikues Grupi 9 kualifikues
Flag of Spain.svg Spanja
Flag of Israel.svg Izraeli
Flag of Austria.svg Austria
Flag of Cyprus.svg Qipro
Flag of San Marino.svg San Marino

Flag of Romania.svg Rumania
Flag of Portugal.svg Portugalia
Flag of Slovakia.svg Sllovakia
Flag of Hungary.svg Hungaria
Flag of Azerbaijan.svg Azerbajxhani
Flag of Liechtenstein.svg Lihtenshtajni
Flag of Serbia and Montenegro (1992–2006).svg Serbia dhe Mali i Zi
Flag of Ireland.svg Irlanda
Flag of Croatia.svg Kroacia
Flag of North Macedonia.svg Maqedonia e Veriut
Flag of Malta.svg Malta

Flag of the Czech Republic.svg Çekia
Flag of Scotland.svg Skocia
Flag of Estonia.svg Estonia
Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Bosnja dhe Hercegovina
Flag of Lithuania.svg Lituania
Flag of the Faroe Islands.svg Ishujt Faroe

Vendet e dyta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi i dytë më i mirë nga e gjithë faza e garimit kualifikues u kualifikua automatikisht për në fazën e garimit final. Ky kip është Flag of Portugal.svg Portugalia që kualifikohet për gol dallimi nga Flag of Turkey.svg Turqia. Në këtë vlerësim jan marr parasysh vetëm ndeshjet me ekipet që kan përfunduar në pozitën e parë, tretë dhe katër.

Pas caktimit të ekipit të dytë më të mirë 8 ekipet tjera caktohen duke luajtur ndeshje shtesë (playoff).

:Sqarim i shkurtesave: ND - Ndeshje, F - Fitore, B - Barazime, H - Humbje, GDH - Gola të Dhënë, GP - Gola të pranuar, GD - Gola Diferencë.

Ekipi Pikë ND F B H GDH GP GD
1 Flag of Portugal.svg Portugalia 13 6 4 1 1 11 3 8
2 Flag of Turkey.svg Turqia 13 6 4 1 1 12 5 7
3 Flag of Scotland.svg Skocia 10 6 3 1 2 9 6 3
4 Flag of Denmark.svg Danimarka 10 6 3 1 2 10 8 2
5 Flag of Ukraine.svg Ukraina 10 6 2 4 0 6 4 2
6 Flag of Ireland.svg Irlanda 10 6 3 1 2 6 4 2
7 Flag of Israel.svg Izraeli 7 6 2 1 3 12 9 3
8 Flag of England.svg Anglia 7 6 1 4 1 5 4 1
9 Flag of Slovenia.svg Sllovenia 7 6 2 1 3 6 12 -6

Playoff Ndeshjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjashtëmbëdhjet (16) ekipet e dyta jan ndeshur për tetë (8) vedet e lira për në garimin final. Çdo ekip ka luajtur sipas shortit me një ekip tjetër dy ndeshje një si nikoqir një si mysafir.

Ndeshja e parë : 13 nëntor 1999
Ndeshja e dytë: 17 nëntor, 1999

Flag of Scotland.svg Skocia 0 - 2 Flag of England.svg Anglia
Flag of England.svg Anglia 0 - 1 Flag of Scotland.svg Skocia
Fitore e Anglisë gjithsej 2-1
Flag of Israel.svg Izraeli 0 - 5 Flag of Denmark.svg Danimarka
Flag of Denmark.svg Danimarka 3 - 0 Flag of Israel.svg Izraeli
Fitore e Danimarkës gjithsej: 8-0
Flag of Slovenia.svg Sllovenia 2 - 1 Flag of Ukraine.svg Ukraina
Flag of Ukraine.svg Ukraina 1 - 1 Flag of Slovenia.svg Sllovenia
Fitore e Sllovenis| gjithsej: 3-2
Flag of Ireland.svg Irlanda 1 - 1 Flag of Turkey.svg Turqia} |
Flag of Turkey.svg Turqia 0 - 0 Flag of Ireland.svg Irlanda
Fitore e Turqisë për shkak të golit si mysafir

Ekipet e Kualifikuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flag of Belgium.svg Belgjika Flag of the Czech Republic.svg Çekia
Flag of Denmark.svg Danimarka Flag of England.svg Anglia
Flag of France.svg Franca Flag of Germany.svg Gjermania
Flag of Italy.svg Italia Flag of the Netherlands.svg Holanda
Flag of Norway.svg Norvegjia Flag of Portugal.svg Portugalia
Flag of Romania.svg Rumania Flag of Slovenia.svg Sllovenia
Flag of Spain.svg Spanja Flag of Sweden.svg Suedia
Flag of Turkey.svg Turqia Flag of Serbia and Montenegro (1992–2006).svg Serbia dhe Mali i Zi

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]