Jump to content

Kampionati Evropian i Futbollit 2000 kualifikimet Grupi 9

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Euro 2000 | Kualifikimet | Grupi 1 | Grupi 2 | Grupi 3 | Grupi 4 | Grupi 5 | Grupi 6 | Grupi 7 | Grupi 8 | Grupi 9
Grupi 9 kualifikues
Çekia
Skocia
Estonia
Bosnja dhe Hercegovina B dhe H
Lituania
Ishujt Faroe

Në grupin 9 kualifikues për garimin e Kampionatit Evropian të Futbollit për vitin 2000 morën pjesë 6 kombëtare duke zhvilluar nga 10 ndeshje secila.

Nga këto ekipe Çekia arriti të kualifikohet direkt për garimin final kurse Skocia arriti si e dyta më e mirë me mundësi për ndeshje shtesë (playoff) për të kaluar në fazën e garimit final.

Grupi 9[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

:Sqarim i shkurtesave: ND - Ndeshje, F - Fitore, B - Barazime, H - Humbje, GDH - Gola të Dhënë, GP - Gola të pranuar.

Ekipi Pikë ND F B H GDH GP
Çekia 30 10 10 0 0 26 5
Skocia 18 10 5 3 2 15 10
Estonia 11 10 3 2 5 15 17
Bosnja dhe Hercegovina / (B dhe H) 11 10 3 2 5 14 17
Lituania 11 10 3 2 5 8 16
Ishujt Faroe 3 10 0 3 7 4 17

Ndeshjet e grupit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data Ekipi 1 Rez. Ekipi 2
4 qershor '98 Estonia 5 - 0 Ishujt Faroe
19 gusht '98 Bosnja dhe Hercegovina B dhe H 1 - 0 Ishujt Faroe
5 shtator '98 Lituania 0 - 0 Skocia
6 shtator '98 Bosnja dhe Hercegovina B dhe H 1 - 1 Estonia
6 shtator '98 Ishujt Faroe 0 - 1 Çekia
10 tetor '98 Bosnja dhe Hercegovina B dhe H 1 - 3 Çekia
10 tetor '98 Lituania 0 - 0 Ishujt Faroe
10 tetor '98 Skocia 3 - 2 Estonia
14 tetor '98 Çekia 4 - 1 Estonia
14 tetor '98 Lituania 4 - 2 Bosnja dhe Hercegovina B dhe H
14 tetor '98 Skocia 2 - 1 Ishujt Faroe
27 mars '98 Çekia 2 - 0 Lituania
31 mars '98 Lituania 1 - 2 Estonia
31 mars '98 Skocia 1 - 2 Çekia
5 qershor '98 Bosnja dhe Hercegovina B dhe H 2 - 0 Lituania
Data Ekipi 1 Rez. Ekipi 2
5 qershor, 98 Estonia 0 - 2 Çekia
5 qershor '98 Ishujt Faroe 1 - 1 Skocia
9 qershor '98 Çekia 3 - 2 Skocia
9 qershor '98 Estonia 1 - 2 Lituania
9 qershor '98 Ishujt Faroe 2 - 2 Bosnja dhe Hercegovina B dhe H
4 shtator '98 Bosnja dhe Hercegovina B dhe H 1 - 2 Skocia
4 shtator '98 Ishujt Faroe 0 - 2 Estonia
4 shtator '98 Lituania 0 - 4 Çekia
8 shtator '98 Çekia 3 - 0 Bosnja dhe Hercegovina B dhe H
8 shtator '98 Estonia 0 - 0 Skocia
8 shtator '98 Ishujt Faroe 0 - 1 Lituania
5 tetor '98 Skocia 1 - 0 Bosnja dhe Hercegovina B dhe H
9 tetor '98 Çekia 2 - 0 Ishujt Faroe
9 tetor '98 Estonia 1 - 4 Bosnja dhe Hercegovina B dhe H
9 tetor '98 Skocia 3 - 0 Lituania

Top Golashenuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]