Kampionati Evropian i Futbollit 2000 kualifikimet Grupi 8

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Euro 2000 | Kualifikimet | Grupi 1 | Grupi 2 | Grupi 3 | Grupi 4 | Grupi 5 | Grupi 6 | Grupi 7 | Grupi 8 | Grupi 9
Grupi 8 kualifikues
Flag of Yugoslavia (1992–2003); Flag of Serbia and Montenegro (2003–2006).svg Serbia dhe Mali i Zi
Flag of Ireland.svg Irlanda
Flag of Croatia.svg Kroacia
Flag of North Macedonia.svg Maqedonia e Veriut
Flag of Malta.svg Malta

Në grupin 8 kualifikues për garimin e Kampionatit Evropian të Futbollit për vitin 2000 morën pjesë 5 kombëtare duke zhvilluar nga 8 ndeshje secila.

Nga këto ekipe Serbia dhe Mali i Zi arriti të kualifikohet direkt për garimin final kurse Irlanda arriti si e dyta më e mirë me mundësi për ndeshje shtesë (playoff) për të kaluar në fazën e garimit final.

Grupi 8[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

:Sqarim i shkurtesave: ND - Ndeshje, F - Fitore, B - Barazime, H - Humbje, GDH - Gola të Dhënë, GP - Gola të pranuar.

Ekipi Pikë ND F B H GDH GP
Flag of Yugoslavia (1992–2003); Flag of Serbia and Montenegro (2003–2006).svg Serbia dhe Mali i Zi 17 8 5 2 1 18 8
Flag of Ireland.svg Irlanda 16 8 5 1 2 14 6
Flag of Croatia.svg Kroacia 15 8 4 3 1 13 9
Flag of North Macedonia.svg Maqedonia e Veriut 8 8 2 2 4 13 14
Flag of Malta.svg Malta 0 8 0 0 8 6 27

Ndeshjet e grupit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data Ekipi 1 Rez. Ekipi 2
5 shtator '98 Flag of Ireland.svg Irlanda 2 - 0 Flag of Croatia.svg Kroacia
6 shtator '98 Flag of North Macedonia.svg Maqedonia e Veriut 4 - 0 Flag of Malta.svg Malta
10 tetor '98 Flag of Malta.svg Malta 1 - 4 Flag of Croatia.svg Kroacia
14 tetor '98 Flag of Croatia.svg Kroacia 3 - 2 Flag of North Macedonia.svg Maqedonia e Veriut
14 tetor '98 Flag of Ireland.svg Irlanda 5 - 0 Flag of Malta.svg Malta
18 nëntor '98 Flag of Malta.svg Malta 1 - 2 Flag of North Macedonia.svg Maqedonia e Veriut
18 nëntor '98 Flag of Yugoslavia (1992–2003); Flag of Serbia and Montenegro (2003–2006).svg Serbia dhe Mali i Zi 1 - 0 Flag of Ireland.svg Irlanda
10 shkurt '99 Flag of Malta.svg Malta 0 - 3 Flag of Yugoslavia (1992–2003); Flag of Serbia and Montenegro (2003–2006).svg Serbia dhe Mali i Zi
5 qershor '99 Flag of North Macedonia.svg Maqedonia e Veriut 1 - 1 Flag of Croatia.svg Kroacia
8 qershor '99 Flag of Yugoslavia (1992–2003); Flag of Serbia and Montenegro (2003–2006).svg Serbia dhe Mali i Zi 4 - 1 Flag of Malta.svg Malta
Data Ekipi 1 Rez. Ekipi 2
9 qershor '99 Flag of Ireland.svg Irlanda 1 - 0 Flag of North Macedonia.svg Maqedonia e Veriut
18 gusht '99 Flag of Yugoslavia (1992–2003); Flag of Serbia and Montenegro (2003–2006).svg Serbia dhe Mali i Zi 0 - 0 Flag of Croatia.svg Kroacia
21 gusht '99 Flag of Croatia.svg Kroacia 2 - 1 Flag of Malta.svg Malta
1 shtator '99 Flag of Ireland.svg Irlanda 2 - 1 Flag of Yugoslavia (1992–2003); Flag of Serbia and Montenegro (2003–2006).svg Serbia dhe Mali i Zi
4 shtator '99 Flag of Croatia.svg Kroacia 1 - 0 Flag of Ireland.svg Irlanda
5 shtator '99 Flag of Yugoslavia (1992–2003); Flag of Serbia and Montenegro (2003–2006).svg Serbia dhe Mali i Zi 3 - 1 Flag of North Macedonia.svg Maqedonia e Veriut
8 shtator '99 Flag of North Macedonia.svg Maqedonia e Veriut 2 - 4 Flag of Yugoslavia (1992–2003); Flag of Serbia and Montenegro (2003–2006).svg Serbia dhe Mali i Zi
8 shtator '99 Flag of Malta.svg Malta 2 - 3 Flag of Ireland.svg Irlanda
9 tetor '99 Flag of Croatia.svg Kroacia 2 - 2 Flag of Yugoslavia (1992–2003); Flag of Serbia and Montenegro (2003–2006).svg Serbia dhe Mali i Zi
9 tetor '99 Flag of North Macedonia.svg Maqedonia e Veriut 1 - 1 Flag of Ireland.svg Irlanda

Top Golashenuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]