Jump to content

21 Gusht

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga 21 gusht)

21 gushti është dita e 233-të e kalendarit gregorian (dita e 234-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 132 ditë.

Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Ditët historike
Korriku · Gushti · Shtatori
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31


Xhamia Al-Aksa
 • 1821 - U zbulua Ishulli Jarvis nga ekipi i Eliza Frances.
 • 1831 - Nat Turner udhëhoqi robërit zezakë në Amerikë në kryengritje.
 • 1842 - Themelohet qyteti Hobart në Tasmania|Tasmani.
 • 1911 - Vidhet piktura Mona Lisa nga një punëtor nga muzeu në Luvër.
 • 1969 - Australiani Michael Dennis Rohan i vë zjarrin xhamisë së shenjtë Al-Aksa. (figura 1)
 • 1991 - Letonia shpall pavarësinë nga Bashkimi Sovjetik.
 • 2001 - NATO vendos që të dërgojë forca paqësore në ish republikën jugosllave të Maqedonisë.
 • 1165 - Filip II Avgust, mbret francez († 1223.)
 • 1789 - Augustin Louis Cauchy, matematikan francez († 1857.)
 • 1936 - Wilt Chamberlain, basketbollist amerikan.
 • 1937 - Luka Bebiq, politikan kroat
 • 1986 - Usain Bolt, atlet xhamaikan
 • 1988 - Robert Lewandowski, futbollist polak
 • 1998 - Dafina Kabashi, boss

Festa dhe përvjetore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • 1991- Letonia shpall pavarësinë.