Bajram Rexhepi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bajram Rexhepi
Bajram.JPG
Kryeministri i parë i Kosovës
4 mars 20023 dhjetor 2004
Paraardhësi: Bujar Bukoshi
Pasardhësi: Ramush Haradinaj
Ministri i Punëve të Brendshme
1 prill 201012 dhjetor 2014
Paraardhësi: Zenun Pajaziti
Pasardhësi: Skënder Hyseni
Të dhënat personale
Lindi më: 3 qershor 1954
Lindi në: Mitrovicë, Kosovë
Vdiq më: 21 gusht 2017
Vdiq në: Në një spital në Turqi
Partia politike: Partia Demokratike e Kosovës

Bajram Rexhepi, (3 qeshor 1954 - 21 gusht 2017)[1], ishte kirurg dhe politikan shqiptar nga Kosova. Ai ishte kryeministër i parë i IPVQ-ve. Ai ishte anëtarë i PDK-së.[2]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U diplomua në Fakultetin e Mjekësisë në Universitetin e Prishtinës në vitin 1979 dhe studimet pas-universitare i përfundoi në Zagreb në vitin 1985. Punoi si kirurg i përgjithshëm dhe specialist endoskopik në spitalin rajonal të Mitrovicës deri në vitin 1990. Më pas, ai u bë udhëheqës i qeverisë hije në qytet dhe u zgjodhë i dërguar i Mitrovicës në Kuvendin e Kosovës. Gjatë luftës më 1999 me Serbinë, Rexhepi i u bashkua Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe kaloi tre muaj në male duke shërbyer si mjek në zonën operative të Shalës.

Pas luftës, Rexhepi shërbeu si kryetar i këshillit bashkiak të Mitrovicës dhe Kryetar i pjesës së jugut të qytetit të ndarë, si dhe kreu i degës së organizatës PDK në qytet. Në zgjedhjet e përgjithshme më 17 nëntor të vitit 2001, PDK fitoi 25.7 % të votave, duke u radhitur e dyta pas Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Emërimi kryeministër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 4 mars 2002, pas tre muaj bisedimesh dhe me ndërmjetsimin e kryeadministratorit të atëhershëm të Kosovës Michael Steiner, Kuvendi i Kosovës zgjodhi Bajram Rexhepin si Kryeministrin e parë të Kosovës dhe Ibrahim Rugovën si president; të dy konsiderohen si politikanë të moderuar.

Jeta e mëvonshme dhe vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rexhepi e la politike më 2014 për të vazhduar karrierën e tij si kirurg. Ai vdiq për shkak kancerit në një spital turk.[3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ish-Kryeministri Rexhepi vdes në Turqi
  2. ^ "Bajram Rexhepi - Prime Minister of Kosovo" (në anglisht). Setimes. Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 shkurt 2010. Marrë më 28 janar 2010.
  3. ^ "Vdes ish-kryeministri i Kosovës, Bajram Rexhepi". Illyria Press. 21 gusht 2017. Arkivuar nga origjinali origjinali më 30 korrik 2018. Marrë më 21 gusht 2017.

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]