Bujar Bukoshi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Bujar Bukoshi (lindi më 13 maj 1947) ishte Minsitër i Shëndetësisë së Kosovës. Ai ishte Kryeminsitër i Kosovës nga viti 1991 deri në vitin 2000. Ai ka diplomuar në Falkultetin e Mjekësisë në Universitetin e Beogradit.[1] Bujari ka qenë një nga themeluesit e LDK-së dhe ka qenë kryetari i partisë.

Doktoraturën e mbrojti në Universitetin e Lirë të Berlinit, në dhjetor të vitit 1986.Pas kthimit në Kosovë, punoi si mjek në Suaharekë.Specialist i urologjisë punoi për disa vite me radhë si profesor i asociuar i kirurgjisë në fakultetin e mjeksisë të Universitetit të Prishtinës.Pas viteve '90-ta u pushua nga puna nga regjimi sërb për arsye politike, si një prej themeluesit të Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe gjithashtu ishte anëtar i Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut në Prishtinë.

,,

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]