Lidhja Demokratike e Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lidhja Demokratike e Kosovës
ShkurtesaLDK
LeaderLumir Abdixhiku
Themeluar23 dhjetor 1989
SeliaPrishtinë, Kosovë
IdeologjiaQendër e djathtë
Nacionalizëm liberal
Liberizëm
Konservatizëm
Europianizëm
Bashkëlidhja evropianePartia Popullore Evropiane (vëzhguese)
Kuvendi
15 / 120
Komunat
8 / 38
Prania ne rrjet
www.ldk-ks.eu
Kosova Kosova

Lidhja Demokratike e Kosovës, shkurt LDK, është parti politike në Kosovë.

Si parti politike shikuar nga jashtë dhe si lidhje shqiptare brenda Kosovës u formua më 23 dhjetor të vitit 1989 në Prishtinë nga një grup intelektualësh.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Historia e LDK-së.

Ibrahim Rugova ka qenë kryetar i partisë që prej themelimit dhe deri në janar 2006, kur ndërroi jetë. LDK u formua si bashkim i intelektualëve dhe popullit të Kosovës në kohën e shpërbërjes së Lidhjes Komuniste të Kosovës. LDK u angazhua për një Kosovë të lirë, të pavarur dhe demokratike.

LDK-ja prej fillimit e deri më 2007 ishte forca kryesore politike në Kosovë. LDK ka fituar të gjitha zgjedhjet e zhvilluara në Kosovë, si lokale ashtu edhe parlamentare, në vitet 2000, 2001, 2002 dhe 2004. LDK ka pësuar rënie kohë pas kohe, ndërsa pas vdekjes së Rugovës, një pjesë e partisë ndahet dhe formon një parti të re politike, që reflektohet edhe me humbje të elektoratit. LDK-ja udhëheqë me 5 ministri në qeverinë e Kosovës dhe mban postin e presidentit të Kosovës.

Në zgjedhjet e para parlamentare të pas-luftës (2001), LDK, me 48 % të votave, kishte hyrë në koalicion të gjerë me PDK (26 %) dhe AAK (7%). Pas zgjedhjeve të 2004, formon koalicion qeveritar me AAK (për t'i dhënë AAK postin e kryeministrit), duke lënë PDK në opozitë. Pas vdekjes së kryetarit Ibrahim Rugova (edhe President i Kosovës), në janar 2006, kryetar i LDK-së zgjedhet Fatmir Sejdiu. Pas zgjedhjeve të 2007, LDK hyn në koalicion me partinë e saj rivale, PDK, koalicion ky që prishet pas dorëheqjes së Fatmir Sejdiut nga posti i Presidentit të Kosovës.

Në Kuvendin e partisë që u mbajt në nëntor të vitit 2010, kryetar i LDK-së me shumicë votash zgjedhet Isa Mustafa. Në zgjedhjet parlamentare në dhjetor 2010, LDK fiton 27 mandate deputetësh dhe, për herë të parë, kalon në opozitë.

Numri i mandateve në Kuvendin e Kosovës:

  • 2001-2004: 65
  • 2004-2007: 60
  • 2007-2010: 25
  • 2010-2014: 27
  • 2014-2017: 30
  • 2017-2019: 25
  • 2019-2021: 28
  • 2021-: 15

Personalitete nga LDK[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]