Jump to content

Partia Demokratike e maqedonasve të Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Partia Demokratike e maqedonasve të Kosovës (Maqedonisht: Демократска партија на Македонците во Косово; Serbisht: Демократска странка Македонаца у Косов) është një parti politike maqedonase goraneKosovës që përfaqëson maqedonasit të rajonit të Gorës. Kryetari i partisë është Ismail Bojda i cili është edhe presidenti i Shoqatës Myslimane të Maqedonisë. Qëllimi i partisë është më shumë të drejta për maqedonasit në Gorë ku, sipas pretendimeve të Shoqatës së Maqedonasve në Gorë, maqedonasit përbëjnë 82%,[1] dhe të drejta për maqedonasit në të gjithë rajonin e Kosovës.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]