Partia Liberale e Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Partia Liberale e Kosovës
KryesonpersonGjergj Dedaj
SeliaPrishtinë, Kosovë
IdeologjiaLiberalizmi
Bashkëlidhja internacionaleLiberal International
Bashkëlidhja evropianeAleanca e Liberalëve dhe Demokratëve për Partinë Evropiane
Prania ne rrjet
Official Website

Partia Liberale e Kosovës është një parti politike liberale[1]Republikën e Kosovës.

Partia është një anëtar vëzhgues i Liberal International dhe anëtar i Partisë Aleanca e Liberalëve dhe Demokratëve për Evropën .  

zgjedhjet parlamentare të vitit 2004, partia fitoi 0,5% të votave popullore dhe 1 nga 190 vendet në Kuvendin e Kosovës. Sidoqoftë, në zgjedhjet parlamentare të vitit 2007, ajo nuk arriti të kalojë pragun e zgjedhjeve prej 5%, duke u bërë kështu një parti joparlamentare. Si të gjitha partitë e tjera politike shqiptare të Kosovës, partia mbështet pavarësinë e Kosovës dhe nuk merr pjesë në zgjedhjet e përgjithshme në Serbi dhe në ndonjë zgjedhje apo referendum tjetër të organizuar nga parlamenti serb. Presidenti aktual i Partisë Liberale të Kosovës është Gjergj Dedaj.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Nordsieck, Wolfram (2007). "Kosovo". Parties and Elections in Europe (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2007. Marrë më 9 maj 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]