Jump to content

Lista Serbe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lista Serbe
Српска листа/Srpska lista
Српска листа
Srpska lista
PresidentiZlatan Elek
Zv. PresidentëtIgor Simiq
Dalibor Jevtiq
ThemeluesAleksandër Jabllanoviq
Themeluar2004
SeliaMitrovica Veriore, Kosovë
IdeologjiaPolitika të pakicave serbe
Përkatësia krahinorePartia Progresive Serbe
Përkatësia evropianePartia Popullore Evropiane (affiliation)
NgjyratE kuqe, kaltër dhe bardhë
Kuvendi
9 / 120
Kryetarët
6 / 38
(4 kanë dhënë dorëheqjen)
Kuvendet komunaöe
117 / 994
(kanë dhënë dorëheqje)
Faqja zyrtare
srpskalista.net

Lista serbe (serbisht: Српска листа; romanizuar: Srpska lista) është një parti politike e pakicave serbe në Kosovë.

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2014  Lista Serbe morri 38.169 vota apo (5,30%) gjatë zgjedhjeve parlamentare në Republiken e Kosovës.

Me 17 shtator, Lista Serbe njoftuan se ata do ti bashkohen kabinetit qeverisës vetëm nëse lëvizja "Vetëvendosje" nuk do të merrte pjesë. Deputetët e kësaj partie janë plotësisht të varur nga Serbia dhe bllokojnë të gjitha proceset shtet ndërtuse të Republikës së Kosovës, siç është formini i ushrisë në forca të armatosura.

Aleksandër Jabllanoviq, ministri për kthim dhe komunitete në qeverinë e Republikës së Kosovës u shkarkua më 3 shkurt të vitit 2015, pasi opozita kërkoi shkarkimin e tij pasi ai i ofendojë Shqiptarët e Kosovës, të cilët sulmuan Serbët të zhvendosur në Gjakovë me gurë në Prag të Krishtlindjeve "egërsira". Deklarata e tij ka kontribuar që në vitin 2015 të ketë protesta ne Kosovë. Lista Serbe vendosi të mos marrë pjesë në seancat e ardhshme të kuvendit të Republikës së Kosovës.

Pas zgjedhjeve parlamentare të 2017, Lista Serbe rënë dakord për të formuar Qeverinë e Kosovës e udhëhequr nga Ramush Haradinaj i Aleancës për ardhmërinë e Kosovës, nën kushtin kryesor asociacioni i komunave serbe që të formohet.

Zgjedhjet parlamentare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kuvendi i Kosovës
Viti Votën popullore % të votës popullore Ulëset e fituara Ulëset Serbe Ndryshimi i ulëseve Qeveria
2014 38,199 #5 5.2%
9 / 120
9 / 10
Increase 9 Koalicion
2017 44,578 #4 6.2%
9 / 120
9 / 10
Steady Coalition
2019 52,620 #5 6.61%
10 / 120
10 / 10
Increase 1 Coalition
2021 44,404 #5 5.06%
10 / 120
10 / 10
Steady [a]
0 / 10
Decrease 10

style="background: #ff9090" class="table-no" | Extra-parliamentary (2022)[b]

9 / 10
Increase 9 Opposition (2022–)[c]

Parlamentet komunale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista Serbe ka formuar qeverinë lokale në të 10 komunat me shumicë serbe në Kosovë pas zgjedhjeve lokale të vitit 2017 në Kosovë.

Komuna Hatta e
vendndodhjes
Popullsia
(2011)
Statusi Kryetari[4]
Leposaviq
Leposavić
13,733

style="background: #ff9090" class="table-no" | Left the assembly

Zoran Todiq
(ka dhënë dorëheqje)
Mitrovica e Veriut
Severna Kosovska Mitrovica
12,326

style="background: #ff9090" class="table-no" | Left the assembly

Aleksandar Spiriq
(ka dhënë dorëheqje)
Graçanica
Gračanica
10,675 Majority Sërgjan Popoviq
Zveçan
Zvečan
7,481

style="background: #ff9090" class="table-no" | Left the assembly

Vuçina Jankoviq
(ka dhënë dorëheqje)
Shtërpca
Štrpce
6,949 Majority Bratislav Nikoliq
Novobërda
Novo Brdo
6,729 Majority Svetislav Ivanoviq
Zubin Potoku
Zubin Potok
6,616

style="background: #ff9090" class="table-no" | Left the assembly

Stevan Vuloviq
(ka dhënë dorëheqje)
Ranillug
Ranilug
3,866 Majority Vlladica Aritonoviq
Kllokot
Klokot
2,556 Majority Bozhidar Dejanoviq
Partesh
Parteš
1,787 Majority Dragan Petkoviq

Kryetarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Në momentin që u votua qeveria, edhe pse ishin pjesë e saj, votuan kundër.[1]
  2. ^ Më 7 nëntor 2022, gjatë krizës së veriut të Kosovës 2022, të gjithë deputetët e Listës Serbe dhanë dorëheqje.[2]
  3. ^ Dhjetë ditë pas dorëheqjes ata vendosën të kthehen në Kuvend me nëntë deputetë të rinj dhe një nga GI SPO.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Lista Serbe nuk mbështet Qeverinë Kurti 2, paralajmëron ankesë në Kushtetuese". Telegrafi. 22 mars 2021.
  2. ^ "Lista Serbe dorëzon mandatet e deputetëve në Kuvendin e Kosovës". Telegrafi. 7 nëntor 2022.
  3. ^ "Pa paralajmërim, Lista Serbe kthehet në Kuvend – këta janë deputetët e rinj". Telegrafi. 17 nëntor 2022.
  4. ^ "Rezultatet Përfundimtare NGA Qnr KonačNI Rezultati Iz Cpr" (PDF). KQZ - Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. 2017. Marrë më 24 mars 2021.