Goran Rakiq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Goran Rakiq
Горан Ракић
Goran Rakiq në 2021
Ministër për Komunitete dhe Kthim
Në detyrë
22 mars 2021 – 5 nëntor 2022
KryeministriAlbin Kurti
Paraprirë ngaDalibor Jevtiq
Pasuar ngaNenad Rashiq
Zëvendës Kryeministër i Kosovës
Në detyrë
3 qershor 2020 – 22 mars 2021
KryeministriAvdullah Hoti
Pasuar ngaEmilija Rexhepi
Ministër i Administratës dhe Pushtetit Lokal
Në detyrë
3 qershor 2020 – 22 mars 2021
KryeministriAvdullah Hoti
Paraprirë ngaEmilija Rexhepi
Pasuar ngaElbert Krasniqi
Kryetar i Mitrovicës së Veriut
Në detyrë
23 shkurt 2014 – 3 qershor 2020
Paraprirë ngaKrstimir Pantiq
Pasuar ngaAleksandar Spiriq (në detyrë)
Të dhëna vetjake
U lind më1971
Mitrovicë, KSA e Kosovës (Republika Socialiste e Serbisë), Jugosllavia
KombësiaKosovarë, serb
NënshtetësiaSerb
Partia politikeLista Serbe
Lidhjet e tjera
politike
Partia Progresiste Serbe
Fëmijët2
ShkollimiUniversiteti i Prishtinës

Goran Rakiq (Serbisht: Горан Ракић Goran Rakić, lindi më 1971) është një politikan serb i Kosovës i cili shërbeu si Ministër për Komunitete dhe Kthim që nga 22 mars 2021 deri në dorëheqjen e tij më 5 nëntor 2022. Para kësaj, ai shërbeu si Zëvendës Kryeministër i Kosovës dhe si Ministër i Administratës dhe Pushtetit Lokal. Ai është gjithashtu kryetari i Mitrovicës Veriore, si dhe kryetari i Listës Serbe.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Goran Rakiq ka lindur në 1971 në Mitrovicë. Ai u diplomua në Fakultetin Ekonomik, Universiteti i Prishtinës.[1] Ai ishte i punësuar si drejtor i JKP "Standard" Kosovska Mitrovica, dhe para kësaj në stacionin zjarrfikës në Mitrovicë.

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rakić dhe Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti

Ai ka qenë duke kryer funksionin e kryetarit të komunës së Mitrovicës Veriore pasi është betuar për Republikën e Kosovës në vitin 2014. Ai fitoi mandatin e tij të dytë katër vjeçar në zgjedhjet lokale të Kosovës për vitin 2017. Që nga viti 2017, Rakiq ka qenë kryetari i Listës Serbe, i cili ka fuqi në të gjitha dhjetë komunat me shumicë serbe, si dhe të dhjetë vendet e garantuara në Kuvendin e Kosovës për komunitetin serb. [2] Ai është gjithashtu kryetar i bordit komunal të Partisë Progresiste Serbe në Mitrovicën e Veriut.[1]

Në janar 2019, ai tha se serbët kurrë nuk do të lejojnë ribashkimin e Mitrovicës së Veriut dhe Jugut, pasi që kjo do të ishte një mbulesë për spastrimin etnik kundër serbëve të Kosovës.[3]

Më 3 qershor 2020, ai mori detyrën e Zëvendëskryeministrit të Kosovës dhe Ministrit të Administratës dhe Pushtetit Lokal në kabinetin Hoti.[4]

Në korrik të vitit 2020, Lista Serbe shkaktoi një polemikë në Kosovë duke njoftuar se ata do të mbështesin masat e ndalimit të COVID-19Serbisë dhe janë zotuar t'i zbatojnë ato lokalisht në Kosovë. Ata gjithashtu u zotuan të mbështesin Aleksandar Vuçiqin në "luftën" për Kosovën gjatë dialogut.[5] Menjëherë pas kësaj, një rezolutë parlamentare e iniciuar nga Vjosa Osmani, Kryetare e Parlamentit, duke dënuar një deklaratë nga Lista Serbe nuk kaloi.[6]

Më 27 korrik 2020, Agjencia Serbe Kundër Korrupsionit filloi një hetim kundër Rakiq dhe zyrtarëve të tjerë të lartë serbë në Kosovë për shkak të dyshimit se ata shkelën ligjin sepse nuk raportuan pasurinë dhe të ardhurat e tyre në Agjencinë Kundër Korrupsionit.[7]

Më 22 mars 2021, Rakiq mori detyrën e Ministrit për Komunitete dhe Kthim në kabinetin e dytë Kurti.[8]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai është i martuar dhe ka dy fëmijë.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Tasiq, Pishe: Jelena. "Izabrani gradonačelnik". Dnevni list Danas (në serbisht). Marrë më 2020-06-02.
  2. ^ a b "Kabinet gradonačelnika". Zubin Potok (në serbisht). Arkivuar nga origjinali më 21 qershor 2020. Marrë më 2020-06-01.
  3. ^ "GRADONAČELNIK GORAN RAKIĆ PORUČIO: Srbi nikada neće dozvoliti ujedinjenje severnog i južnog dela Кosovske Mitrovice! Ujedinjenje Mitrovice paravan je za etničko čišćenje!". kurir.rs (në serbisht). Marrë më 2020-06-07.
  4. ^ "Izabrana nova Vlada Kosova, podržala je i Srpska lista". Glas Amerike (në serbisht). Marrë më 2020-06-03.
  5. ^ "Kosovo Serbs to Follow Vucic's Curfew Order, Says Coalition Partner 'Serb List'". Exit - Explaining Albania (në anglishte amerikane). 2020-07-07. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2020. Marrë më 13 korrik 2020.
  6. ^ "Resolution Condemning Kosovo Coalition Ally's Support of Serbia in Dialogue Fails to Pass". Exit - Explaining Albania (në anglishte amerikane). 2020-07-09. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2020. Marrë më 13 korrik 2020.
  7. ^ CINS, Piše (2020-07-27). "Agencija pokrenula postupak protiv Gorana Rakića i još dva srpska funkcionera sa Kosova". Dnevni list Danas (në serbisht). Marrë më 2020-07-27.
  8. ^ "Kurti starts second PM Mandate". Dnevni list Danas (në anglisht). Marrë më 2020-07-27.