Kabineti i dytë Kurti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kabineti i dytë Kurti
Kabineti i Kosovës
22 mars 2021 –
Gouvernement Kurti 2 2021-03-23.jpg
Data e krijimit22 Mars 2021 (2021-03-22)
Njerëz dhe organizata
President i shtetitGlauk Konjufca (në detyrë)
Kryetar i QeverisëAlbin Kurti
Zëvendës Kryetar i Qeverisë
Partitë anëtareLVV, Guxo, LS,
IRDK, KDTP, NDS
Parti opozitarePDK, LDK, AAK
Liderë opozitarë
Historia
Zgjedhje2021
Mandati legjislativLegjislatura e 8-të e Kuvendit
ParaardhësKabineti Hoti

Kabineti i dytë Kurti u formua në Kosovë më 22 mars 2021 pas një marrëveshjeje midis partive politike Vetëvendosje, Guxo, Lista Serbe, Nisma e Re Demokratike e Kosovës, Partia Demokratike Turke e Kosovës dhe Partia e Re Demokratike.

Veprimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 22 mars 2021, Albin Kurti u konfirmua si Kryeministër i Kosovës nga Kuvendi i Kosovës pas zgjedhjeve parlamentare të 14 shkurtit 2021 me gjashtëdhjetë e shtatë pro dhe tridhjetë vota kundër.[1]

Përbërja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kabineti përbëhet nga ministrat e mëposhtëm:[2]

Portfolio Ministër Filloi punën La punën Partia
Kryeministri i Kosovës Albin Kurti22 mars 2021Në detyrëVetëvendosja
Zëvendëskryeministër i parë për Integrime Evropiane, Zhvillim dhe Dialog Besnik Bislimi22 mars 2021Në detyrëVetëvendosja
Zëvendëskryeministre e dytë dhe Ministre e Punëve të Jashtme Donika Gërvalla-Schwarz22 mars 2021Në detyrëGuxo
Zëvendëskryeministre e tretë për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut Emilija Rexhepi22 mars 2021Në detyrëPartia e Re Demokratike e Kosovës
Ministër i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural Faton Peci22 mars 2021Në detyrëGuxo
Ministër për Komunitete dhe Kthim Goran Rakiq22 mars 2021Në detyrëLista Serbe
Ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sportit Hajrullah Çeku22 mars 2021Në detyrëVetëvendosja
Ministër i Mbrojtjes Armend Mehaj22 mars 2021Në detyrëPolitikan i pavarur
Ministre e Ekonomisë Artane Rizvanolli22 mars 2021Në detyrëPolitikane e pavarur
Ministre e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit Arbërie Nagavci22 mars 2021Në detyrëVetëvendosja
Ministër i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës Liburn Aliu22 mars 2021Në detyrëVetëvendosja
Ministër i Financave Hekuran Murati22 mars 2021Në detyrëVetëvendosja
Ministër i Shëndetësisë Arben Vitia22 mars 2021Në detyrëVetëvendosja
Ministre e Indudtrisë dhe Tregtisë Rozeta Hajdari22 mars 2021Në detyrëVetëvendosja
Ministër i Punëve të Brendshme Xhelal Sveçla22 mars 2021Në detyrëVetëvendosja
Ministre e Drejtësisë Albulena Haxhiu22 mars 2021Në detyrëVetëvendosja
Ministër i Pushtetit Lokal Elbert Krasniqi22 mars 2021Në detyrëIniciativa e Re Demokratike e Kosovës
Ministër për Zhvillim Rajonal Fikrim Damka22 mars 2021Në detyrëPartia Demokratike Turke e Kosovës

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kuvendi votoi Qeverinë Kurti 2". Telegrafi. 22 mars 2021.
  2. ^ "Albin Kurti prezanton kabinetin qeverisës dhe shpalos programin". Vizion Plus. 22 mars 2021.