Lumir Abdixhiku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lumir Abdixhiku
Kryetari i Lidhjes Demokratike
Titullar
Në detyrë
14 mars 2021
Paraprirë ngaIsa Mustafa
Ministër i Infrastrukturës dhe Mjedisit
Në detyrë
3 shkurt 2020 – 3 qershor 2020
Paraprirë ngaPal Lekaj
Pasuar ngaArban Abrashi
Deputet i Kuvendit të Kosovës
Në detyrë
3 gusht 2017 – 3 shkurt 2020
Të dhëna vetjake
U lind më22 prill 1983 (39 vjet)
Prishtinë, RSF Jugosllavia (tani Kosovë)
Partia politikeLidhja Demokratike
Bashkëshortja/etAlbina Kastrati
Fëmijët2
ShkollimiUniversiteti i Prishtinës
Staffordshire University

Lumir Abdixhiku (lindi më 22 prill 1983) është anëtar i Kuvendit të Kosovës dhe kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës. Ai shërbeu si ish-Ministër i Kosovës për Infrastrukturën dhe Mjedisin nën kabinetin Kurti.[1] Para kësaj, Abdixhiku shërbeu si Kryetar i Komisionit të Buxhetit dhe Financave në Kuvendin e Republikës së Kosovës ndërmjet 2017-2019.[2] Në zgjedhjet e vitit 2019, Abdixhiku ishte politikani i 9-të më i votuar në Kosovëref>Gazeta Express. "Këta janë 10 politikanët më të votuar të këtyre zgjedhjeve në Kosovë". Arkivuar nga origjinali më 8 nëntor 2019. Marrë më 27 mars 2021.</ref> dhe filloi mandatin e tij të dytë si anëtar i parlamentit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]