Jump to content

Rozeta Hajdari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rozeta Hajdari
Official portrait as member of parliament
Ministry of Trade_and Industry of Kosova
Titullar
Në detyrë
22 March 2021
PresidentiGlauk Konjufca (acting)
Vjosa Osmani
KryeministriAlbin Kurti
ZëvendësGetoar Mjeku
Mentor Arifaj
Paraprirë ngaVesel Krasniqi
Minister of Economy, Employment, Trade, Industry, Entrepreneurship, and Strategic Investments
Në detyrë
4 February 2020 – 3 June 2020
PresidentiHashim Thaçi
KryeministriAlbin Kurti
Paraprirë ngaEndrit Shala
Valdrin Lluka
Skender Reçica
Pasuar ngaVesel Krasniqi
Blerim Kuçi
Skender Reçica
Të dhëna vetjake
U lind më (1974-06-10) 10 qershor 1974 (50 vjeç)
Rakoc, Peja, Kosovo, Yugoslavia
(now Kosovo)
NënshtetësiaKosovan Albanian
Partia politikenone; nominated by Vetëvendosje
ArsimimiUniversiteti i Prishtinës
Linnaeus University
Nënshkrimi

Rozeta Hajdari (10 qershor 1974, Pejë) është një ekonomiste dhe politikane shqiptare nga Kosova, e cila aktualisht shërben si ministre e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë e Republikës së Kosovës. Pas një karriere të gjatë me organizatat e huaja të zhvillimit, ajo iu bashkua qeverisë si ministre jopartiake në vitin 2020.

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hajdari ka studiuar për ekonomi në Universitetin e Prishtinës dhe ka përfunduar studimet master në Universitetin Linnaeus në Växjö, Suedi.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hajdari ka punuar për më shumë se dy dekada me agjencitë ndërkombëtare të zhvillimit, qeverinë dhe organizatat e biznesit në fushat e ekonomisë, arsimit, qeverisjes, reformës së administratës publike dhe integrimit evropian. Ajo ishte përgjegjëse për ndërtimin e institucioneve, planifikimin dhe koordinimin e politikave, zbatimin, monitorimin dhe vlerësimin. Gjatë karrierës së saj, ajo mbajti një vizion të qartë për efektivitetin e ndihmës dhe pronësinë lokale.

Hajdari ka ligjëruar edhe lëndët e ekonomisë dhe menaxhmentit në Universitetin Haxhi Zeka në Pejë dhe në RIT Kosovë .

Në shkurt të vitit 2020, Hajdari u emërua ministër i ekonomisë, punësimit, tregtisë, industrisë, sipërmarrjes dhe investimeve strategjike në qeverinë e parë Kurti . [1] Ndërsa mori portofolet e pesë ish-ministrive, ajo u bë e njohur si një "super ministre". Gjatë mandatit të saj të shkurtër, ajo shkarkoi drejtorët e dhjetë ndërmarrjeve publike, [2] propozoi masa të reciprocitetit tregtar kundër Serbisë, [3] punoi në një plan për mbledhjen e pagesave të energjisë elektrike në veri të Kosovës dhe ndihmoi me masat për COVID-19.

Ndërsa mbeti jopartiake, Hajdari ishte kandidate për Lëvizjen Vetëvendosje në zgjedhjet parlamentare të vitit 2021. Ajo hoqi dorë nga vendi i saj pas seancës hapëse për t'u bërë ministre e Industrisë, Sipërmarrjes dhe Tregtisë në qeverinë e dytë Kurti në mars 2021.

Në vitin e saj të parë në detyrë, Hajdari propozoi 11 ligje, mbikëqyri pjesëmarrjen e Kosovës në Expo Dubai 2020 dhe ndërmori reforma të rëndësishme brenda departamentit të saj. Fokusi i saj është reforma e politikës industriale dhe promovimi i investimeve.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Rozeta Hajdari". Metriku. Arkivuar nga origjinali më 9 maj 2022. Marrë më 15 maj 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Ish ministrja Hajdari reagon pas shkarkimit të bordeve: Qeveria Hoti po punon për shtetin e kapur". Telegrafi. Marrë më 15 maj 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Hajdari: Pa reciprocitet nuk ka barazi, nuk ka shtet as sovranitet". Telegrafi. Marrë më 15 maj 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)