Jump to content

Glauk Konjufca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Glauk Konjufca
Kryetar i Kuvendit të Kosovës
Në detyrë
22 mars 2021 – prezent
Paraprirë ngaVjosa Osmani
Në detyrë
26 December 2019 – 3 February 2020
Paraprirë ngaKadri Veseli
Pasuar ngaVjosa Osmani
Kryetar i Republikës së Kosovës (në detyrë)
Në detyrë
22 mars 2021 – 4 prill 2021
Paraprirë ngaVjosa Osmani (në detyrë)
Pasuar ngaVjosa Osmani
Minister i Punëve të Jashtme e Kosovës
Në detyrë
3 shkurt 2020 – 3 qershor 2020
Paraprirë ngaBehgjet Pacolli
Pasuar ngaMeliza Haradinaj - Stublla
Të dhëna vetjake
U lind më25 korrik 1981
Prishtinë, Kosovë
NënshtetësiaShqiptar i Kosovës
Partia politikeLëvizja Vetëvendosje
PunësimiPolitikan

Glauk Konjufca (i lindur më 25 korrik 1981) është politikan shqiptar nga Kosova. Ka shërbyer si Kryetar i Kuvendit të Kosovës prej 26 janarit 2019 deri më 3 shkurt 2020. Prej 3 shkurtit deri më 25 maj 2020 ka qenë Ministër i Punëve të Jashtme në Kosovë. Tani është deputet i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje.

Jetëshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konjufca është deputet në Kuvendin e Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje. Ai zgjidhet kryetar i kuvendit ne dhjetor 2019 pas fitores së LVV në zgjedhjet e 6 tetorit te po këtij viti, me propozim të Albin Kurtit. Ai u zgjodh me 75 vota pro, 27 kundër dhe 6 abstenime.[1]

Konjufca është nënkryetar i Lëvizjes Vetëvendosje ka shërbyer si drejtor i komitetit për politikë dhe kryeredaktor i gazetës së përjavshme "VETËVENDOSJE!".

Më parë ka shërbyer si zëvendës-drejtor i Qendrës për të Drejtat në Universitetin e Prishtinës (2005-2010).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]