Kryetari i Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Presidenti i Republikës së Kosovës
Seal of the President of Kosovo.svg
Stema presidenciale
Flag of Dardania.svg
Flamuri presidencial
Vjosa Osmani 2020 (cropped).jpg
Në detyrë
Vjosa Osmani

që nga 4 prill 2021
StatusiKreu i shtetit
VendbanimiS'ka
SeliaPrishtinë
EmëruesKuvendi
Kohëzgjatja e detyrës5 vjet
Rinovohet një herë
Instrumenti konstituuesKushtetuta e Kosovës
Mbajtësi inaugurues
Formacioni
 • 1 janar 1944a
 • 11 korrik1945b
 • maj 1974c
 • 25 janar 1992
  (de jure)d
 • 4 mars 2002
  (de facto)d
Pagesa2,873 euro në muaj[1]
Faqja zyrtareFaqja zyrtare
 • a. Si Kryetar i Komitetit të Çlirimit Popullor të KSA të Kosovës.
 • b. Si Kryetar i Asamblesë së KSA të Kosovës.
 • c. Si President i Presidencës së KSA të Kosovës.
 • d. Si President i Kosovës.

Kryetari i Kosovës është institucion politik me rëndësi kryesisht simbolike në Kosovë. Kohëzgjatja e mandatit është pesë vjet dhe zgjedhja bëhet nga Kuvendi i Kosovës.

Kryetari i Kosovës është kreu i shtetit dhe përfaqësuesi kryesor i Kosovës brenda dhe jashtë vendit. Zgjedhet në mënyrë indirekte nga Kuvendi i Kosovës, me votim të fshehtë dhe duhet të marrë votat e dy të tretave të deputetëve. Nëse nuk merr votat e dy të tretave të deputetëve në dy raundet e para, në raudin e tretë zgjedhet me votat e gjysmës së deputetëve.[2]

Historia e Presidencës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Presidenti i parë i Kosovës ishte Ibrahim Rugova i zgjedhur në vitin 1992. Pas vdekjes së Rugovës, u zgjodh kryetar Fatmir Sejdiu me 10 shkurt 2006. Ndërsa është rizgjedhur në këtë post në janar të vitit 2008, me mandate pesëvjeçar. Sejdiu dha dorëheqje në vitin 2010 pasi gjykata kushtetuese konstatoi se kishte shkelur seriozisht kushtetuten e vendit.[3]

Pas marrjes së postit të kryetarës më 6 prill 2011, presidentja Atifete Jahjaga formojë kabineti e parë të saj me përbërjen: Ibrahim Berisha në funksion të këshilltarit për arsim, shkencë dhe kulturë; Isa Mustafa në funksion të këshilltarit për ekonomi; Vjosa Osmani në funksionin e shefës së stafit të Presidentes së Republikës; Xhavit Beqiri në funksion të këshilltarit për media dhe në funksion të zëdhënsit; Naim Jerliu në funksion të këshilltarit politik; Shqipe Mjekiqi në funksinon të këshilltarës për Integrim Evropian; Korab R. Sejdiu në funksion të këshilltarit ligjor; Berim Ramosaj në funksion të këshilltarit për ekonomi; dhe Ilaz Pireva në funksion të këshilltarit politik për pushtet lokal.[4]

Pas mbarimit të mandatit të Jahjagës, kryetar u zgjodh Hashim Thaçi. Ai fitoi me 71 vota në raundin e tretë pasi që në dy raundet e para nuk arriti të sigurojë dy të tretat e votave të deputetëve. Zgjedhja e tij u kundërshtua ashpër nga partitë opozitare të cilat dy herë radhazi ndërprenë seancën e kuvendit duke hedhur gaz lotsjellës.[5] Në 5 nëntor 2020 dha dorëheqje për shkak të konfirmimit të aktakuzës nga Haga.[6]

Lista e Kryetarëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kreu i Shtetit Administrata Partia
Marrja Lëshimi
President i Republikës së Kosovës
1992 - sot
Ibrahim Rugova Ibrahim Rugova 2004.jpg 25 maj 1992 21 janar 2006 Lidhja Demokratike
Nexhat Daci
(provizor)
Nexhat Daci.jpg 21 janar 2006 10 shkurt 2006 Lidhja Demokratike
Fatmir Sejdiu Fatmir Sejdiu 2006.jpg 10 shkurt 2006 27 shtator 2010 Lidhja Demokratike
Jakup Krasniqi
(provizor)
Jakup Krasniqi.jpg 27 shtator 2010 22 shkurt 2011 Partia Demokratike
Behgjet Pacolli Pacolli final.jpg 22 shkurt 2011 4 prill 2011 Aleanca Kosova e Re
Jakup Krasniqi
(provizor)
Jakup Krasniqi.jpg 4 prill 2011 7 prill 2011 Partia Demokratike
Atifete Jahjaga Atifete Jahjaga 2011.jpg 7 prill 2011 7 prill 2016 E pavarur
Hashim Thaçi Hashim Thaçi, 2012.jpg 7 prill 2016 5 nëntor 2020 Partia Demokratike
Vjosa Osmani
(provizor)
Vjosa Osmani 2020 (cropped).jpg 5 nëntor 2020 22 mars 2021 E pavarur
Glauk Konjufca
(provizor)
Glauk Konjufca2017.jpg 22 mars 2021 4 prill 2021 LVV
Vjosa Osmani Vjosa Osmani 2020 (cropped).jpg 4 prill 2021 E pavarur

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Infographic: What are the Monthly Salaries of Presidents in the Region - Sarajevo Times" (në anglisht). Sarajevo Times. 25 shkurt 2018.
 2. ^ Balkan Update
 3. ^ https://www.dw.com/sq/presidenti-sejdiu-jep-dor%C3%ABheqjen/a-6049627
 4. ^ Amëza zyrtare e presidentes së Kosovës
 5. ^ https://www.zeriamerikes.com/a/kosovo-new-president/3209787.html
 6. ^ https://www.dw.com/sq/konfirmohet-aktakuza-kund%C3%ABr-presidentit-hashim-tha%C3%A7i-jep-dor%C3%ABheqje/a-55507794

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Coat of arms of Kosovo.svg
Stema e shtetit
Deklarata Kushtetuta Republika e Kosovës SHPK TMK
Gjykata Kuvendi Kryetari Qeveria Shërbimet
Seal of the President of Kosovo.svg
Ibrahim Rugova ·Fatmir Sejdiu ·Behgjet Pacolli ·Atifete Jahjaga
Kabinetet: