Jump to content

Nexhat Daci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nexhat Daci
Kryetar i Kuvendit
Në detyrë
10 dhjetor 2001 – 10 mars 2006
Pasuar ngaKolë Berisha
Të dhëna vetjake
U lind më26 Korrik 1944
Tërnoc (Kosovë)
NënshtetësiaShqiptar
Partia politikeLidhja Demokratike e Dardanisë (LDD)
FëmijëtArian Daci
PunësimiKimist, Akademik, Politikan
Nënshkrimi

Nexhat Daci (i lindur më 26 korrik 1944) në Tërnoc. Politikan kosovar nga Lidhja Demokratike e Dardanisë (LDD). Kryetar i Kuvendit të Kosovës gjatë periudhës 2001-2006, profesor i kimisë, doktor i shkencave të kimisë nga Universiteti i Zagrebit. Anëtar i Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës, Akademisë Evropiane për çështje mjedisi dhe American Chemical Society.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai është i martuar dhe ka tre fëmijë. Banon në lagjen Velani në Prishtinë. Flet gjuhën shqipe, serbe, angleze, kroate dhe gjermane (pasive).

Arsimimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1956-1960 Shkolla e mesme
 • 1962-1966 Universiteti, Seksioni i Kimisë
 • Beograd, diploma: kimist i diplomuar
 • 1966-1968 Universiteti i Beogradit, studime pasuniversitare, Seksioni i kimisë, magjistër i kimisë
 • 1969-1973 Universiteti i Zagrebit, Fakulteti i Teknologjisë, Zagreb, Kroaci, doktor i shkencave të kimisë

Aktivitete dhe funksione, të tanishme apo paraprake[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1968-1970 Universiteti i Prishtinës, Seksioni i Kimisë, Asistent
 • 1970-1974 Universiteti i Prishtinës, Seksioni i Kimisë, Ligjërues
 • 1973 Hidroprojekt, Brno, Çekosllovakia
 • 1974 University of Bradford, England
 • 1974-1984 Universiteti i Prishtinës, Seksioni i Kimisë, Profesor inordinar
 • 1979 Viziting profesor, Tiranë
 • 1984-1997 Universiteti i Prishtinës, Seksioni i Kimisë, Profesor ordinar

Anëtarësia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1. Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës nga 1994.
 • 2. Akademia Evropiane për çështje mjedisi, Tybingen, Gjermani nga 1987.
 • 3. American Chemical Society nga 1985.