Tërnoci i Madh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Tërnoci i Madh
Fshat
Vendndodhja
Tërnoci i Madh is located in Serbia
Tërnoci i Madh
Tërnoci i Madh
42°28′36″V 21°44′25″L / 42.4767°V 21.7403°L / 42.4767; 21.7403Koordinatat: 42°28′36″V 21°44′25″L / 42.4767°V 21.7403°L / 42.4767; 21.7403
Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Komuna Komuna e Bujanocit
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 405 m m (m.n.d.)
Popullsia 8893 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Kodi Postal 17528
Prefiksi 017

Tërnoci i Madh është fshat i Komunës së Bujanocit në Kosovën Lindore.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Tërnoci i Madh është vendbanim etnik shqiptarë, fushorë, i tipit të dendur.

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Tërnoci i madh është ndër vendbanimet të cilët kanë shënuar rritje të popullsisë kohëve të fundit.

Sipas regjistrimit të popullsisë në vitin 2002 ka pasë 8893 banorë ndërsa në vitin 1991 kapasë 5896 banorë. Mosha mesatare e popullsisë është 29.2 vjet. Në Tërnoc të Madh jan 1236 ekonomi familjare mesatarisht me 5.47 anëtarë.

Statistikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Ndryshimi i popullsisë gjat shek XIX

viti nr. i popullsisë Grafiku
1948 3887 Lëvizja e popullsisë së Tërrnocit të Madh.png
1953 4378
1961 4952
1971 5598
1981 6336
1991 5896
2002 8893

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]