Letovica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Letovicë
Летовица
Fshat
Vendndodhja
Letovicë is located in Serbia
Letovicë
Letovicë

Koordinatat: 42°23′35″V 21°41′33″L / 42.39306°V 21.69250°L / 42.39306; 21.69250

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Pçinjë
Komuna Bujanoc
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 23′ 35″ Veri

21° 41′ 33″ Lindje

Letovicë (serbisht: Летовица/Letovica) është fshat në komunën e Bujanocit, Serbi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2002 ka pasur 1455 banor me qëndrim të përhershëm. Në vendbanim jetojnë 694 banor të moshës madhore, ndërsa mosha mesatare e popullsisë është 29.1 vite.Në këtë vendbanim janë 192 ekonomi shtëpiake me mësatarisht 5.86 anëtar. Ky vendbanim është I banuar kretësisht nga popullata shqiptare.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Banorë Grafiku
1948 984 Lëvizja e popullsis së Letovices.png
1953 946
1961 1072
1971 1074
1981 1047
1991 902
2003 1544

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përsonalitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]