Bilaçi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bilaç
Fshat
image_skyline e fshatit Bilac me xhamin
Ne qender te Fshatit
image_skyline e Qendres

Bilaç (serbisht: Биљача/Biljača) është fshat në komunën e Bujanocit, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bilaçi ka pozitë të mirë gjeografike. Shtrihet në Luginën e Preshevës, pran magjstrales shumë të rëndësishme me toka shumë pjellore.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë të vitit 2002 Bilaçi me banim të përhershëm ka pasur 2928 banorë, ndërsa me banim të përkohshëm vetëm 2036 banor.Sa i përket strukturës së popullsisë shumica e popullsisë janë shqiptar me 83.69 %.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Banorë Grafiku
1948 1695
1953 1773
1961 1613
1971 1881
1981 2349
1991 2534
2003 2928

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Qenan Evren - lindur 1917 në Turqi. Gjeneral dhe Presidenti i Turqisë (1980-1989). Me preardhje nga Bilaç.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]