Bilaçi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bilaç
Биљача
Fshat
Vendndodhja
Bilaç is located in Serbia
Bilaç
Bilaç

Koordinatat: 42°21′19″V 21°44′52″L / 42.35528°V 21.74778°L / 42.35528; 21.74778

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Lugina e Preshevës
Qarku Pçinjë
Komuna Bujanoc
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 21′ 19″ Veri

21° 44′ 52″ Lindje

Pamje e fshatit Bilac me xhamin
Ne qender te Fshatit
Pamje e Qendres

Bilaç (serbisht: Биљача/Biljača) është fshat në komunën e Bujanocit, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bilaçi ka pozitë të mirë gjeografike. Shtrihet në Luginën e Preshevës, pran magjstrales shumë të rëndësishme me toka shumë pjellore.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë të vitit 2002 Bilaçi me banim të përhershëm ka pasur 2928 banorë, ndërsa me banim të përkohshëm vetëm 2036 banor.Sa i përket strukturës së popullsisë shumica e popullsisë janë shqiptar me 83.69 %.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Banorë Grafiku
1948 1695 Lëvizja e popullsis së Bilaçit.png
1953 1773
1961 1613
1971 1881
1981 2349
1991 2534
2003 2928

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Qenan Evren - lindur 1917 në Turqi. Gjeneral dhe Presidenti i Turqisë (1980-1989). Me preardhje nga Bilaç.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]