Verbani (Bujanoc)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Verban
Fshat

Vërban (serbisht: Врбан/Vrëban) është fshat në komunën e Bujanocit, Serbi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2002 ka pasur 137 banor me qëndrim të përhershëm në vendbanim. Në këtë vendbanim jetojnë 79 banor të moshës madhore, ndërsa mosha mesatare e popullsisë është 28.4 vite. Në Verban janë 13 ekonomi shtëpiake dhe mësatarisht me 9.46 anëtar. Ky vendbanim plotësisht është I banuar vetëm me shqiptar.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Banorë Grafiku
1948 237 Lëvizja e popullsis së Vërbanit.png
1953 269
1961 306
1971 319
1981 203
1991 112
2003 137
2009 16
2016 2

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përsonalitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]