Negoci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Negoc
Неговац
Fshat
Vendndodhja
Negoc is located in Serbia
Negoc
Negoc

Koordinatat: 42°22′16″V 21°45′9″L / 42.37111°V 21.75250°L / 42.37111; 21.75250

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Pçinjë
Komuna Bujanoc
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 584 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 22′ 16″ Veri

21° 45′ 9″ Lindje

Negoc (serbisht: Неговац/Negovac) është fshat në komunën e Bujanocit, Serbi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2002 Negoci ka pasur 51 banorë ndërsa në vitin 1991 ka pasur 150 banorë.

Në këtë vendbanim jetojnë 29 banorë të moshës madhore.

Në vëndbanim janë vetëm 8 ekonomi familjare.

Ky vendbanim krejtësisht është i banuar nga popullata shqiptare.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndryshimi i popullsisë gjat shek XIX.

viti nr. i popullsisë Grafiku
1948 221 Ac5aad0fde1063b906cbb9cf6cda99b2 negoci.png
1953 249
1961 277
1971 310
1981 189
1991 150
2002 51

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]