Lluçani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lluçan
Лучане
Fshat
Vendndodhja
Lluçan is located in Serbia
Lluçan
Lluçan

Koordinatat: 42°26′52″V 21°42′14″L / 42.44778°V 21.70389°L / 42.44778; 21.70389

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Pçinjë
Komuna Bujanoc
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Prefiksi 017
Koordinatat 42° 26′ 52″ Veri

21° 42′ 14″ Lindje

Lluçan (serbisht: Лучане/Lučane) është fshat në komunën e Bujanocit, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lluçani shtrihet përgjat shtratit të lumit Morava e Binçes. Ka pozitë të mirë gjeografike sepse ka lidhje të mira në mes Luginës së Preshevës dhe Anamoravës.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2002 Lluqani ka pasur 1538 banorë në vendbanim jetojnë 676 banorë të moshës madhore , ndërsa mosha mesatare e popullsisë është 29.1 vjeç.Në vendbanim janë 188 ekonomi familjare me mesatarisht 5.80 anëtarë të familjes.

Ky vendbanim është krejtësisht i banuar nga shqiptarët.Kryeplaku i fshatit eshte Haxhi Nezir Neziri (1926)

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndryshimi i popullsisë gjat shek XIX

viti nr. i popullsisë Grafiku
1948 878 Lëvizja e popullsisë së Lluqanit.png
1953 916
1961 997
1971 1111
1981 1110
1991 957
2002 1538

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]