Breznica (Bujanoc)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Shih: Breznica (kthjellim).


Breznicë
Брезница
Fshat
Vendndodhja
Breznicë is located in Serbia
Breznicë
Breznicë

Koordinatat: 42°32′14″V 21°42′57″L / 42.53722°V 21.71583°L / 42.53722; 21.71583

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Pçinjë
Komuna Bujanoc
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 32′ 14″ Veri

21° 42′ 57″ Lindje

Breznicë (serbisht: Брезница/Breznica) është fshat në komunën e Bujanocit, Serbi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Siaps regjistrimit të popullsisë së vitit 2002 Breznica ka pasur 1974 banorë. Ndërsa sipas regjistrimi të vitit 1991 ka pasur 1423 banorë.

Në vendbanim në vitin 2002 kanë jetuar 822 banorë të moshës madhore, ndërsa mosha mesatare e popullsisë së Braznicës ishte 28.1 vjeç. Në vendbanim kanë qenë 230 ekonomi familjare. Ky vendbanim është i banuar krjtësisht nga popullata shqiptare.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndryshimi i popullsisë gjat shek XIX

viti nr. i popullsisë Grafiku
1948 1146 Lëvizja e popullsisë së Breznicës.png
1953 1242
1961 1331
1971 1489
1981 1555
1991 1423
2002 1974

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]