Muhoci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Muhoc
Муховац
Fshat
Vendndodhja
Muhoc is located in Serbia
Muhoc
Muhoc

Koordinatat: 42°34′11″N 21°45′15″E / 42.56972°V 21.75417°L / 42.56972; 21.75417

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Pçinjë
Komuna Bujanoc
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 840 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 34′ 11″ Veri

21° 45′ 15″ Lindje

Muhoc (serbisht: Муховац/Muhovac) është fshat në komunën e Bujanocit, Serbi.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Fshati Muhoc shtrihet përgjat lumit Muhoc. Ka një sipërfaqe prej 660 h.

Demografa[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2002 Muhoci ka pasur 712 banorë.

Në Muhoc janë 95 ekonomi familjare.

Ky vendbanim është krejtësisht i banuar nga shqiptarët.

Statistikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Ndryshimi i popullsisë gjat shek XIX

viti nr. i popullsisë Grafiku
1948 431 Lëvizja e popullsisë së Muhocit.png
1953 491
1961 520
1971 564
1981 629
1991 606
2002 712

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]