Osllara (Bujanoc)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Osllarë
Fshat
Vendndodhja
Osllarë is located in Serbia
Osllarë
Osllarë

Koordinatat: 42°26′1″V 21°43′34″L / 42.43361°V 21.72611°L / 42.43361; 21.72611

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Pçinjë
Qyteti Bujanoci
Komuna Bujanoc
Kryetari i Komunës Shaip Kamberi
Partia udhëheqëse Partia për Veprim Demokratik - PVD
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Vendasit Shqipëtarë
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Prefiksi 017
Targa BU
Koordinatat 42° 26′ 1″ Veri

21° 43′ 34″ Lindje

Faqja Zyrtare Fshati Osllarë

Osllarë (serbisht: Осларе/Oslare) është fshat në komunën e Bujanocit, Serbi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2002 fshati Osllarë ka pasur 1160 banorë.

Në vendbanimin Osllarë 194 ekonomi familjare

Popullsia e Osllarës përbëhet nga një shumicë Shqipëtare dhe një pakicë Sërbe.

Shqiptarët përbëjnë 55.08%, ndërsa serb 44.24%.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndryshimi I popullsisë gjat shek XIX

viti nr. I popullsisë Grafiku
1948 816 Lëvizja e popullsisë së Osllarës.png
1953 904
1961 892
1971 943
1981 1009
1991 898
2002 1160

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]