Osllara (Bujanoc)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Osllarë
Fshat
Demonym(s)Shqipëtarë
WebsiteFshati Osllarë

Osllarë (serbisht: Осларе/Oslare) është fshat në komunën e Bujanocit, Serbi.


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2002 fshati Osllarë ka pasur 1160 banorë.

Në vendbanimin Osllarë 194 ekonomi familjare

Popullsia e Osllarës përbëhet nga një shumicë Shqipëtare dhe një pakicë Sërbe.

Shqiptarët përbëjnë 55.08%, ndërsa serb 44.24%.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndryshimi I popullsisë gjat shek XIX

viti nr. I popullsisë Grafiku
1948 816 Lëvizja e popullsisë së Osllarës.png
1953 904
1961 892
1971 943
1981 1009
1991 898
2002 1160

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]