Suharna

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Suharnë
Сухарно
Fshat
Vendndodhja
Suharnë is located in Serbia
Suharnë
Suharnë

Koordinatat: 42°36′54″V 21°49′16″L / 42.61500°V 21.82111°L / 42.61500; 21.82111

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Pçinjë
Komuna Bujanoc
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 36′ 54″ Veri

21° 49′ 16″ Lindje

Suharnë (serbisht: Сухарно/Suharno) është fshat në komunën e Bujanocit, Serbi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit tëpopullsisë së vitit 2002 Suharna ka pasur 320 banorë, ndërsa në vitin1991 ka pasur 369 banorë.

Në Suharnëjetojnë 207 banorë të moshës madhore, dhe mosha mesatare e popullsisë është 28.6 vjet.

Në këtë vendbanim janë 44 ekonomi familjare me mesatarisht 7.02 anëtarë për familje.

Ky vendbanim është krejtësisht i banuar nga popullata shqiptare.

viti nr. i popullsisë Grafiku
1948 373 Lëvizja e popullsisë së Suharnës.png
1953 390
1961 426
1971 440
1981 370
1991 369
2002 320