Turia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Turi
Турија
Fshat
Vendndodhja
Turi is located in Serbia
Turi
Turi

Koordinatat: 42°27′34″V 21°43′12″L / 42.45944°V 21.72000°L / 42.45944; 21.72000

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Pçinjë
Komuna Bujanoc
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 27′ 34″ Veri

21° 43′ 12″ Lindje

Turi (serbisht: Турија/Turija) është fshat në komunën e Bujanocit, Serbi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Spas regjistrmi të popullsisë së vitit 2002 Turia ka pasur 476 banorë. Ndrsa në vitin 1991 ka pasur 431 banoë. Në Turi jetojnë 263 banorë të moshës madhore, ndërsa mosha mesatare popullsisë është 30.8 vjeç. Në Turi janë 70 ekonomi familjare mesatarisht me nga 5.71 anëtarë. Ky venbanim është krejtësisht I banuar nga popullata shqiptare.

viti nr. i popullsisë Grafiku
1948 297 Lëvizja e popullsisë së Turisë.png
1953 314
1961 330
1971 354
1981 420
1991 431
2002 476

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]