Konçuli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Konçul
— '
Vendndodhja
Konçul is located in Serbia
Konçul
Konçul
42°28′28″V 21°41′16″L / 42.4744°V 21.6878°L / 42.4744; 21.6878Koordinatat: 42°28′28″V 21°41′16″L / 42.4744°V 21.6878°L / 42.4744; 21.6878
Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Komuna Komuna e Bujanocit
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 1761 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Kodi Postal 17520
Prefiksi 017
Faqja Zyrtare www.Bujanoci.Net

Konçuli është vendbanim në komunën e Bujanocit në Regjionin e KosovësLindore, përgjat rrjedhës së lumit Morava pran kufirit administrativ të Kosovës me Serbinë. Konçuli deri në vitet e 80-jeta ishte pjesë e Republikës të Kosovës dhe ishte si fshat i komunës të Serbies, por me ndryshimet e shpeshta të vijës administrative Kosovës dhe Serbi autoritetet e atëherëshme të Jugosllavis që kryhesoej nga Serbia vendosën të ndryshojn kufirin dhe Konçuli të ishte pjesë e komunës të Bujanocit dhe me atë të kalonte në pjesë të Serbies.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Fshati është i vendosur pran Grykës ku Lumi Morava e Binçës kalon në anamoravë, Konçuli është lugin kodrinore dhe mbuluar nga gurora të mëdha, teritori i Bujanocit është i njohur për rritjen e Konopit deri në vitet 90-jeta.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Në Konçul jetojnë 1761 banorë, nga fshati Konçul jan larguar shumica e banorëve pas luftës të fundit që u zhvillua ndërmjet Kosovës dhe Serbies, Konçuli numëron një numër normal të banorëve që jetojn në mërgim, një ashtu numron edhe një numër të madhë që jan larguar drejt Komunës të Gjilanit, Kamenices dhe Prishtinës.


viti nr. i popullsisë Grafiku
1948 666
1953 1027
1961 1185
1971 1219
1981 1343
1991 1278
2002 1761

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia e fshatit kryesisht përbëhet nga tregëtia, fshati Konçul qysh nga kohët e vjetëra ka kultivuar tregëtin e kafshëve.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Fshati Konçul ka një histori të gjatë madje supozohet se jeta në fshatin Konçul ka filluar qysh në kohët e herëshme, shum kultura historike të kohës ilire jan gjetur në fshatin Konçul duke gërmuar nën tokën e Konçulit. Në fshatin Konçul ishte vendosur edhe shtabi i përgjithëshëm i UÇPMB-ës Në fshatin Konçul ishte vendosur edhe marrveshja që mban emërin e fshatit si Marrveshja e Konçulit e cila mund të gjendet për tu lexuar në uebfaqen www.Bujanoci.Net e cila është marrur nga libëri Konçulit gjat historis monografike

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]