Sumulica (Bujanoc)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Sumulica
Самољица
— '
Vendndodhja
Sumulica is located in Serbia
Sumulica
Sumulica

Koordinatat: 42°23′4″V 21°44′14″L / 42.38444°V 21.73722°L / 42.38444; 21.73722

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Pçinjë
Komuna Bujanoc
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Prefiksi +38117
Koordinatat 42° 23′ 4″ Veri

21° 44′ 14″ Lindje

Faqja Zyrtare http://www.sumulica.com

Sumulicë edhe Samolicë (serbisht: Самољица/Samoljica) është fshat në komunën e Bujanocit, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati qëndron në Perëndim të Serbisë kufizohet me Maqedoninë dhe me Kosovën.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sa i përket strukturës nacionale në këtë vendbanim dominon popullata shqiptare me 100 %. Thuhet se 100 % janë shqiptar dhe me një popullatë të re.

Ndryshimi i popullsisë gjatë shek. XIX :

viti nr. i popullsisë
1948 599
1953 673
1961 748
1971 925
1981 952
1991 847
2002 1390

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

KF Sumulica : Klubi Futbollistik Sumulica i Krijuar në Vitin 1988.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkolla në Sumulicë

Fshati Sumulicë ka dhe shkollën 8. Vjeqaën të re që u ndërtuar në vitin 2000 dhe një letësim për fëmijët e fshatit. Gjithashtu dhe Qerdhën për Fëmit. Fshati ka 4 mëhalla të ndara dhe ka 3 xhamija që janë :

  • Mëhalla e Poshtëm
  • Mëhalla e Korbajve
  • Mëhalla e Tërnovcalive
  • Mëhalla e Shimshirëve
  • Xhamija e Shimshirëve
  • Xhamija e Korbajve
  • Xhamija e Poshtëm

Dhe ka një ambulancë të vogël për nevojat e vogla është e integrueshme me shkollën fillore.

Fshati është tërësisht shqiptar (mysliman) dhe janë të fisit (Krasniq). Fshati nuk martohen mes vete janë dy pal Varreza (Varrezat e Tërnovcalive dhe Varrezat e Gjithëve).

Eshte njeri nder fshatrat me te zhviluar ne Lugine

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Samoljica – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale