Guxo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Guxo
PresidentiVjosa Osmani
SeliaPrishtinë, Kosovë
Kuvendi
5 / 120
Komunat
0 / 38
Këshilluesit
0 / 994

Guxo është një parti politike kosovare e krijuar më 5 nëntor 2020 nga Vjosa Osmani.[1]

Partia paraqet kandidatë brenda listës së përbashkët të Vetëvendosjeszgjedhjet parlamentare të Kosovës 2021 dhe merr shtatë deputetë, përfshirë Vjosa Osmanin.[2] Dy nga anëtarët e saj bashkohen në kabinetin e dytë Kurti që rezulton nga këto zgjedhje, gjë që bën që numri i deputetëve të kësaj partie të bjerë nga shtatë në pesë.[3]

Rezultatet e zgjedhjeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Votat % Vende Qeveria
2021 Pjesë e Vetëvendosjes 7

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "GUXO!". OurCampaigns.com (në anglisht). 23 mars 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ "Këta janë 7 deputetët e listës "Guxo" të Vjosa Osmanit" [These are the 7 MPs of Vjosa Osmani's "Guxo" list]. Gazeta Blic. 4 mars 2021. Arkivuar nga origjinali më 28 mars 2021. Marrë më 23 mars 2021.
  3. ^ "Lista e Vjosa Osmanit humb dy mandate të deputetëve" [Vjosa Osmani's list loses two seats]. Gazeta Blic. 23 mars 2021.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)