Alternativa për Kosovën

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Alternative (shqip: Alternativa) është liberale parti politike në Kosovë.

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ilir Deda u zgjodh deputet për Vetëvendosje në zgjedhjet parlamentare të vitit 2014. Megjithatë, gjatë anti-qeveritare të protestave në Kosovë në 2015-16, Deda u bë një zë kritik e partisë së tij mbështetjen për akte të dhunës ndaj zyrtarëve të qeverisë dhe rrjedhimisht e la të partisë në 2 prill 2016.[1] në mënyrë të Ngjashme, Mimoza Kusari-Lila, ish-Ministri i Tregtisë dhe Industrisë dhe Zëvendës / Kryeministri për Kosovën e Re Aleanca aktuale dhe Kryetari i komunës së Gjakovës la të partisë në Maj 2016, për shkak të konflikteve brenda partisë dhe dallimet ideologjike dhe vendosi të bashkohet me Deda "iniciativa të reja".[2]

Nisur zyrtarisht më 8 shkurt 2017 nga DEPUTETI Ilir Deda dhe Kryetari i komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila në Mitrovicë[3] dhe në 13 maj 2017. Këshilli i përgjithshëm i Alternativa vendosur që Mimoza Kusari-Lila që të jetë president të partisë dhe Ilir Deda për të zëvendëskryetarit të partisë.[4]

Presidentët (2017–vazhdon)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

# Presidenti I Lindur–Vdiq Termi start Termi fund
1 asnjë 8 shkurt 2017 13 Maj 2017
2 Mimoza Kusari-Lila 1975– 13 Maj 2017 Detyrë

Ideologji[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në një intervistë, Kusari-Lila përmendi se të drejtat e njeriut janë kryesore rëndësi dhe prioritet e partisë, kështu të drejtave individuale.[5]

Rezultatet e zgjedhjeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Vota %Të votave Vende Qeveria
Në vitin 2017 - - 2 Opozitë

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ilir Deda largohet nga Lëvizja Vetëvendosje". Gazeta Express. 25 prill 2016. Arkivuar nga origjinali më 11 shkurt 2017. Marrë më 3 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Mimoza Kusari Lila largohet nga AKR, ja ku do të shkojë". Albeu.com. 3 maj 2016. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2019. Marrë më 3 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Alternativa" nis rrugëtimin nga Mitrovica (Video)". Kosova Press. 8 shkurt 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Mimoza Kusari kryetare e Alternativës". Telegrafi. 13 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Emisioni "Komiteti Qendror" - Mysafir: Mimoza Kusari dhe Ilir Deda". Gazeta Express. 9 shkurt 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)