Jump to content

Partia e Pavarur Liberale (Kosovë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Partia e Pavarur Liberale
Самостална либерална странка
Samostalna liberalna stranka
UdhëheqësiSllobodan Petrović
Themeluar18 prill 2006
IdeologjiaLiberlizmi[1]
Politika e pakicave serbe[1]
Krahu politikCentre
Përkatësia ndërkombëtareLiberal International[2]
NgjyratE verdhë, kaltër
Kuvendi
0 / 120
Faqja zyrtare
www.sls-ks.org

Partia e Pavarur Liberale (serbisht: Самостална либерална странка, Samostalna liberalna stranka, SLS) është parti politike serbeKosovë. Kryetari i partisë është Slobodan Petrović.

zgjedhjet parlamentare të Kosovës në vitin 2010, partia fitoi 2.1% të votave popullore dhe 8 nga 120 vendet. Në shkurt 2011, SLS iu bashkua qeverisë së koalicionit të Hashim Thaçit, Partia Demokratike e Kosovës, e cila fitoi pjesën më të madhe të votave në zgjedhje. SLS mori tri ministri - Vetëqeverisja Lokale, Komunitetet dhe Kthimi, dhe Punës dhe Mirëqenies Sociale.[3]

zgjedhjet parlamentare të Kosovës 2014, partia fitoi vetëm 0.05% të votave popullore dhe humbi të gjitha vendet e saj.

Ideologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Partia e njeh pavarësinë e Kosovës nga Serbia. Qëndrimi i saj i përgjithshëm është liberal.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Nordsieck, Wolfram (2014). "Kosovo". Parties and Elections in Europe (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2015.
  2. ^ "Our Members—Europe Arkivuar 7 nëntor 2017 tek Wayback Machine". Liberal International.
  3. ^ Thaci, minority parties sign deal on new Kosovo government Arkivuar 30 qershor 2016 tek Wayback Machine, Sofia Echo, 20/02/2011

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]