Nisma Qytetare Serbe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Nisma Qytetare Serbe (serbisht: Грађанска иницијатива Српска/Građanska inicijativa Srpska), më parë[1] e njohur si Nisma Qytetare "Serbia" (Грађанска иницијатива "Србија"/Građanska inicijativa "Srbija") është parti politikeKosovë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zgjedhjet e vitit 2004[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

zgjedhjet legjislative të mbajtura më 24 tetor 2004, partia fitoi 369 vota (0.05% të votës popullore) dhe 2 nga 120 vendet.

2013[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2013, partia politike u detyrua nga qeveria e Republikës së Kosovës ta ndryshojë emrin në mënyrë që të bashkohet me zgjedhjet, pasi përdorimi i fjalës "Serbi" nuk lejohej.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "ЦИК прихватила назив 'Грађанска иницијатива српска'" (në serbisht).