Partia Socialdemokrate e Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Partia Socialdemokrate e Kosovës (anglisht: Social Democratic Party of Kosovo) është Parti politikeRepubliken e Kosovës. Është themeluar me 10 Shkurt 1990 nga Prof. dr. Muhamedin Kullashi.


Partia Socialdemokrate e Kosovës
SeliaPrishtina, Kosovo
Kuvendi
12 / 120
Komunat
2 / 38

Kryesia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


  • Kryetari aktual i partisë është Shpend Ahmeti. Ai është zgjedhur në takimin e partisë me datë 9 maj 2017.[1]
  • Anëtarët e zgjedhur të kryesisë:[2]

Adonis Tahiri, Aida Dërguti, Agon Baraku, Albulena Smakaj, Alisa Hasani, Bajram Kelmendi, Belgzim Kamberi, Besa Baftiu, Dardan Molliqaj, Dardan Sejdiu, Donika Çapriqi, Driton Çaushi, Frashër Krasniqi, Gurjeta Zeka, Kaqusha Jashari, Nol Nushi, Shpend Ahmeti, Teutë Rrusta, Vala Peshku, Visar Ymeri, Zgjim Hyseni

  • Dy nënkryetarët e zgjedhur:

Dukagjin Gorani dhe Qëndron Kastrati.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

PSD morri pjesë në zgjedhjet parlamentare të vitit 2017 në koalicion me PDK, AAK dhe NISMA, por dështoj të fitoj ndonjë ulëse në parlament. Sot partia reprezantohet nga 12 deputetë, të cilet u larguan nga Lëvizja Vetëvendosje krijuan Grupin i Deputetëve të Pavarur (GDP) dhe pastaj kaluan në Partin Socialdemokrate.

Shih gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shpend Ahmeti kryetar, këta janë udhëheqësit tjerë të PSD-së". Telegrafi. Marrë më 9 maj 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "PSD-ja zgjedh kryesinë e re". Telegrafi. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]