Jump to content

Instituti Rochester i Teknologjisë në Kosovë

Coordinates: 42°40′13″N 21°11′32″E / 42.6702°N 21.1921°E / 42.6702; 21.1921
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
RIT Kosova

Instituti Rochester i Teknologjisë në Kosovë (ose i njohur më parë si Universiteti Amerikan në Kosovë, RIT/AUK) është një universitet privat që gjendet në kryeqendrën e Republikës së Kosovës, Prishtinë, Kosovë. Ky universitet është themeluar në vitin 2002 dhe është pjesë e Institutit Rochester të Teknologjisë ( Rochester Institute of Technology - RIT) selia qendrore të cili ndodhet në Rochester, New York.[1]

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I themeluar në vitin 2002, RIT i Kosovës (më parë i quajtur "Universiteti Amerikan në Kosovë') është një institucion jofitimprurës, i arsimit të lartë në Kosovë si një degë e Rochester Institute of Technology (RIT, i themeluar më 1829) në Rochester, New York, SHBA.

Fillimisht është quajtur Kolegji Amerikan i Kosovës, Fondacioni i Universitetit Amerikan në Kosovë dhe Fondacioni BPrAL Amerikan College in Kosova - Prishtina.  Instituti është regjistruar më 8 maj të vitit 2002, në Prishtinë, Kosovë. RIT/AUK është mbështetur nga organizata "American University in Kosovo Foundation Inc", e regjistruar në Qarkun e New York-ut, Shteti Nju Jork, SHBA.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime dhe referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Saffran, Michael (24 shtator 2003). "RIT Launches American University in Kosovo". Rochester Institute of Technology University News. Marrë më 6 janar 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

42°40′13″N 21°11′32″E / 42.6702°N 21.1921°E / 42.6702; 21.1921