Jump to content

Universiteti i Shkencave të Aplikuara në Ferizaj

Coordinates: 42°21′59″N 21°10′04″E / 42.366283°N 21.167861°E / 42.366283; 21.167861
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Universiteti i Shkencave të Aplikuara në Ferizaj është një institucion publik i arsimit të lartë i cili ndodhet në qytetin e Ferizajit.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universiteti i Shkencave të Aplikuara në Ferizaj (USAF) është themeluar në korrik 2015 nga Kuvendi i Republikës së Kosovës pas një tradite 40 vjeçare arsimore, e ku së fundi njihej si Fakulteti i Shkencave të Aplikuara në Ferizaj, dhe ishte pjesë e Universitetit të Prishtinës.[1]

Organizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universiteti i Shkencave të Aplikuara në Ferizaj është i organizuar në këto fakultete:

Fakultetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. Fakulteti i Menaxhimit
  1. Bachelor
  2. Master
 2. Fakulteti i Inxhinierisë dhe Informatikës
  1. Bachelor
 3. Fakulteti i Arkitekturës, Dizajnit dhe Teknologjisë së Drurit
  1. Bachelor
 4. Fakulteti i Turizmit dhe Mjedisit
  1. Bachelor

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

42°21′59″N 21°10′04″E / 42.366283°N 21.167861°E / 42.366283; 21.167861

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Historiku i Universitetit të Shkencave të Aplikuara në Ferizaj Arkivuar 22 nëntor 2016 tek Wayback Machine Vizituar më 19.11.2016.