KF 2 Korriku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
KF 2 Korriku
KF 2 Korriku Logo.png
Emri i plotë Klubi Futbollistik 2 Korriku
Themelimi 1990
Stadiumi Fusha Sportive 2 Korriku, Prishtinë
(Kapaciteti: 1,000)
Presidenti Fadil Ismajli
Trajneri Gajur Rexhepi
Liga Liga e Parë
2017–18 Liga e Parë, 10-ti
Uebfaqja Faqja zyrtare e klubit
Fanella Home Colors
Fanella e dytë

Klubi Futbollistik 2 Korriku është klub futbollistik bazuar në Prishtinë, Kosovë. Klubi luan në nivelin e dytë në Ligën e Parë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

KF 2 Korriku fitoi Kupën e Kosovës në vitin 1996. Klubi ka shkollën më popullore të futbollit në Kosovë. Në 20 vitet e fundit që nga viti 1990 kjo shkollë ishte gjeneratori i talenteve ekstremistë dhe në Super League të Kosovës pothuajse çdo klub ka lojtarë nga kjo shkollë. Disa lojtarë të njohur që kaluan në radhët e KF 2 Korriku janë Etrit Berisha dhe futbollisti shqiptarë nga Australia Labinot Haliti.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]