KF Istogu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
KF Istogu
Emri i plotë Klubi Futbollistik Istogu
Pseudonimi Troftat
Themelimi 1947
Stadiumi Stadiumi Demush Mavraj
(Kapaciteti: 6,000)
Presidenti Fazli Bytyçi
Trajneri Kemal Saliagić
Liga Liga e Parë e Futbollit të Kosovës
2019-20 Liga e Parë e Futbollit të Kosovës
e 4-ta nga 16
Fanella e parë
Fanella e dytë

KF Istogu (Klubi Futbollistik Istogu) është një klub futbolliBurim, Kosovë.

Klubi ka luajtur pothuajse gjatë gjithë kohës që prej themelimit në ndarjet e ulëta të Jugosllavisë dhe tani Kosovës. KF Istogu nuk ka ndonjë meritë të madhe që ata kanë fituar. Në sezonin 2007–08, golashënuesi më i mirë i tyre ndonjëherë, Suad Saliagić u shit në KF Prishtina për një shumë të panjohur, ai shënoi 26 gola në 11 ndeshje që është një rekord në Kosovë. Që nga vitet '60, klubi ka qenë gjithmonë një "klub i mesëm" në divizionet e ulëta.

Mbështetësit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi i tifozëve të tyre njihet si Gjimmat dhe ai u formua në vitin 2000.[1]

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 29 janar 2020 
Nr. Poz. Kombi Lojtari
PT Kosovo KVX Valmir Hajrizaj
PT Kosovo KVX Kushtrim Hoxhaj
PT Kosovo KVX Dardan Podrimaj
MB Kosovo KVX Kadri Kastrati
MB Kosovo KVX Egzon Kurteshi
MB Kosovo KVX Adnan Maxharraj
MB Kosovo KVX Ragip Mazrekaj
MB Kosovo KVX Arian Qeta
MB Kosovo KVX Fatmir Rexhaj
MB Kosovo KVX Dardan Sekiraqa
MF Kosovo KVX Qendrim Jahaj (kapiten)
MF Kosovo KVX Ardi Krasniqi
Nr. Poz. Kombi Lojtari
MF Kosovo KVX Qendrim Krasniqi
MF Kosovo KVX Ramë Krasniqi
MF England ENG Mërgim Qarri
SM Kosovo KVX Malsor Blakaj
SM Kosovo KVX Florent Rexhaj
SM Kosovo KVX Herolind Zekaj
Kosovo KVX Erjon Thaqi
Kosovo KVX Erjon Qeta
Kosovo KVX Ylli Buleshkaj
Kosovo KVX Enis Deliaj
Kosovo KVX Lunder Ademaj

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ FanClub Gjimnat official Facebook profile