KF Vushtrria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Klubi Futbollistik Vushtrria
Shenja dalluese - Partizani
Emri i plotëKlubi Futbollistik Vushtrria
Pseudonimi(et)Gladiatorët
Themeluar9 Maj 1922 (1922-05-09) (100 vite më parë)
StadiumiStadiumi Ferki Aliu
Kapaciteti6,000
PresidentiBajrush Kajtazi
TrajneriSamuel Nikaj
LigaSuperliga e Kosoves
2018–191 (Liga e Parë)
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

Klubi futbollistik Kosova Vushtrri nga Vushtrria është themeluar në vitin 1922.

Aktualisht KF Kosova Vushtrri bën pjesë në kategorinë më të lartë të futbollit në Superligën e Kosovës. Ekipi i cili ka prodhuar lojtarë të njohur të cilët kanë luajtur jo vetëm në Kosovë por edhe jashtë saj iu është dhënë edhe një mundësi që të tregojë kapacitetet e saja dhe të pozicionohet në një vend të merituar në Superligë. Aktualisht ekipi KF Kosova Vushtrri është ekipi më i shikuar në Kosovë ku për çdo ndeshja shikueshmëria arrin afro 3500-4000 shikues. Gjithashtu Llamkos Kosova ka tifozërin më besnike në Kosovë e cila quhet Ultras FORCA. Ky grup i tifozëve është i vetmi grup i cili ka shkelur çdo qytet të Kosovës për ta përkrahur ekipin e tyre poashtu ka qenë edhe në disa vende të Shqipëris.

Vushtrria pasi i shpëtoj barazhit në sezonën 2012/13, me 2-3 përforcime dhe me të njëjtën skuadër u shpall kampion në Raiffeisen Superligës 2013/14 për herë të parë në histori të tij, 92 vite pas krijimit të klubit. Pasi fitoi titullin në Raiffeisen Superliga e Kosoves ajo gjithashtu fitoi edhe Superkupen e Kosoves e cila u ndesh me skuadrën e Ferronikelit nga Drenasi ku e mposhti me rezultat 2:0

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi Futbollistik Kosova Vushtrri është themeluar në vitin 1922. Atëbotë nuk kishte federatë të futbollit kështu që ky ekip luante lojëra miqësore. Megjithatë pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore ky ekip u anëtarësua në Federatën e Futbollit ku dhe filloi sfida e ekipit për të luajtur në ligën e Kosovës.

Ky ekip në sezonin 2005/06 luajti ne Superligën e Kosovës. Në sezonin 2009/2010 ky ekip u rendit e 11-ta në Superligë.

Këtë vit (2012) ekipi ka bërë ri-hyrje në Superligë duke u pozicionuar si e 2-ta në Ligën e Parë duke mundësuar kualifikimin direkt në Superligë.

Vushtrria u shpall kampion i sezonës 2013/14 të Raiffeisen Superligëspër herë të parë në histori të tij, 92 vite pas krijimit të klubit.

Klubi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Interesimi në privatizimin e K.F Kosova Vushtrri erdhi si rezultat i privatizimit të suksesshëm të Llamkos GalvaSteel nga Core Group. Me privatizimin e Llamkos GalvaSteel, grupacioni ka treguar interes në privatizimin e K.F. Kosova Vushtrri dhe të promovojë dashamirësinë dhe pozitivitetin ndaj Vushtriasve.

Pas privatizimit te Llamkos GalvaSteel, K.F. Kosova Vushtrri disa here ka kërkuar përkrahje financiare, pas rezultateve të mira që ekipi kishte në Ligën e Parë.

Me perkrahje financiare të vazhdueshme, ideja për privatizim të K.F Kosova Vushtrri ishte normale, pasi që Core Group vazhdimisht përkrahte ekipin.

Ekipi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi është i përbërë nga individë të cilët kanë luajtur në këtë ekip për një kohë të gjatë. Përveç lojtarëve të rregullt, pas hyrjes në Superligë, ekipi ka transferuar lojtarë të rinj.

Ekipi drejtues i klubit është emëruar dhe janë duke e udhëhequr ekipin. Detyrat e ekipit drejtues janë mirëqenia e ekipit dhe ata raportojnë tek bordi drejtues i Core Group.

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Flag of Kosovo.svg Pt Burim Sadiku
Flag of Kosovo.svg Pt Ridvan Beqiri
Flag of Kosovo.svg Pt Petrit Tahiri
Flag of Kosovo.svg Pt Florent Zymeri
Flag of Albania.svg Mb Geri Hoxha (nga Flamurtari Vlorë)
Flag of Kosovo.svg Mb Fitim Llapashtica
Flag of Kosovo.svg Mb Mehmet Gërxhaliu
Flag of Kosovo.svg Mb Bajram Zuqaku
Flag of Kosovo.svg Mb Bahri Kera
Flag of Kosovo.svg Mb Edon Pasoma
Flag of Kosovo.svg Mb Mehe Uka
Flag of Kosovo.svg Mb Driton Vokshi
Flag of Albania.svg Mf Denis Duda (nga Flamurtari Vlorë)
Flag of Kosovo.svg Mf Egzon Feka
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Flag of Kosovo.svg Mf Denis Krasniqi
Flag of Kosovo.svg Mf Besart Veseli
Flag of Kosovo.svg Mf Festim Istrefi
Flag of Albania.svg Mf Fatlum Ramadani
Flag of Kosovo.svg Mf Valdrin Rashica
Flag of Kosovo.svg Mf Faruk Statovci
Flag of Kosovo.svg Mf Dior Zabërxha
Flag of North Macedonia.svg Mf Egzon Shabani
Flag of Kosovo.svg Mf Gëzim Rusi
Flag of Kosovo.svg Sm Enis Kuka
Flag of Kosovo.svg Sm Labinot Osmani
Flag of Kosovo.svg Sm Faton Zejnullahu
Flag of Kosovo.svg Sm Semir Zeneli
Flag of Kosovo.svg Sm Daut Maxhuni
Flag of Kosovo.svg Sm Shkëmbim Salihu

Projektet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me hyrje në Superligë, K.F. Kosova Vushtrri do ta ketë një të ardhme më të mire. Me zhvillimet e fundit drejt njohjes së Kosovës nga UEFA, ekziston shpresa për një të ardhme më të mire. Mundësia për të luajtur në garat europiane nuk është utopi dhe së shpejti do të bëhet realitet.

Deri në të ardhmën e afërt kur ekipet e futbollit të Kosovës fillojnë të luajnë në garat europiane, K.F Kosova Vushtrri do ti përmbush kriteret dhe standardet e UEFA-s.