Jump to content

KF Ulpiana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
KF Ulpiana
Pseudonimi(et)Legjenda Bardhë e Blue
Kapaciteti2600
PronariAbedin Salihu - Kryetar Klubi, Fitim Arifi - Drejtor Sportiv, Ylli Jashari - Sekretar i klubit
LigaLiga e parë e Kosoves
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

Klubi Futbollistik Ulpiana Lipjan (KF Ulpiana) KF ULPIANA eshte formuar ne kohen kur futbollistet vendosen ti bojkotojn skuadrat serbe gjate vitit 1992 pra pas 1 viti kur eshte organizuar kampionati i pare ne Kosove si vazhdimësi e klubit futbollistik Slloga që ishte ndër skuadrat më të mira në ligën e rajonit të kosovës nën umbrellën e ish-federatës Jugosllave. Ulpiana në 27 vite pavarësim ka bërë gara më së shumti në kuadër të ligës së parë, teksa dy sezone ka qenë pjesë e superligës dhe në vitet e fundit e ka gjetur vetën 3 herë në ligën e dytë, ku ka qenë një nga skuadrat më të mira dhe ka fituar titullin dy herë.


HISTORIKU

Për shkaqe te sigurise kampionati 92/93 Kryesia e Shoqates se Pavarur te futbollit te Kosoves (SHPFK) per t’iu shmangur maltretimeve e pengesave te ndryshme vendosi qe kampionati te ndahet ne 4 grupe.

GRUPI I PRISHTINES,GRUPI I MITOVICES,GRUPI I FERIZAJIT,GRUPI I GJAKOVES.
KF ULPIANA mori pjes ne grupin e Ferizajit se bashku me skuadrat KITKA,DRITA,UNITETI,
2 korrikU,FERIZAJI,QELIKU dhe KAQANIKU

Pas perfundimit te ketij kampionati te pare KF ULPIANA zuri vendin e 3 me 14 ndeshje 8 fitore 3 barazime dhe 3 humbje, po ashtu e njejta ishte edhe ne vitet 93/94 

Gjate viteve 93/94 sipas disa informacineve kryesia trajneri dhe Futbollistet ishin si ne vijim
Kryetar i klubit eshte emruar Ali Stublla Trajner:Enver Duriqi 

Futbolliste: Nebih Begaj, Selatin Gashi, Nehat Flugaj, Arben Aliu, Afrim Limani, Fatmir Rashiti, 
Ylber Hasani, Fitim Arifi, Shyqeri Salihu, Fetah Gashi, Arian Duriqi,Ylli Jashari, Arian Drqgaqina, 
Hysni Dragaqina, Sylejman Reqica, Bahri Sopa, Gazmend Sopa, Izjadin Gashi, Enver Breznica, Nagip Jashanica, Shefqet Bislimi, Zeqir Salihu, Lulzim Gashi si dhe Blerim Gerxhaliu.

Stadionet e improvizuara ku zhvillonin ndeshjet si vendas ishin ne Fshatin Dobraje dhe Banulle komuna e Lipjanit. Pas shum malltretimeve nga okupatori serben arretin qe ta mbajne gjalle Klubin vlen te ceket se Kryetari i Klubit Ali Stublla eshte burgosur nga okupatori serbe ne kohen e kapionatit te at’hershem vetem ta demtojn Skuadren.

Ne vitin 94/95 KF ULPIANA zuri vendin e 4 

Me vendim te kryesise kampionati 1996/97 nis me Ligen Unike te Republikes se Kosoves e cila numeronte 18 skuadra KF ULPIANA zuri vendin e 16 me 35 pike Tabela ishte keshtu:Kampionati 1997/1998 Per shkake te fillimit te luftes dhe pastrimit etnik nga forcat okupuse kampionati u zhvillua vetem ne pjesen vjeshtore.KF ULPIANA ishte ne vendin e 12 ndersa Kampion u be ekipi I Beses se Pejes.

Kampionati 98/99 Lufta per mbijetes dhe per qlirimin e Kosoves Pamundesoi vazhdimin e kampionatit deri ne vitin 1999.

Ne vitin 1999/2000 Kampinati I pare pas luftes shenon nje faqe te re ne futbollin e Kosoves.

Ky edicion i Garave nis me 18 skuadra ne Ligen e Pare 25 skuadra te ndara ne dy grupe 

KF ULPIANA fillon te bej gara ne Ligen e Dyte Grupi B dhe zuri vendin e 5 me 35 pike

Kampionati 2000/01 Liga Dyte Vendi 3 39 Pike 

Kampionati 2001/02

Ulpiana shpëtonte sezonin vetëm nga goldallimi më i mirë i cili e mbajti në ligën e dytë.

Kampionati 2002/03

Ulpiana e përfundoi sezonin e qetë dhe në pozitë komode, teksa ndeshjet direkte me Kikën e bënë Ulpianën të përfundojë e katërta dhe jo Kika. 

Kampionati 2003/04


Edicioni 2004/05 nis me ndryshime te sistemit te garave Ne fakt Nis Superliga me 12 skuadra dhe Liga e pare me 12 skuadra.KF ULPIANA fillon edicion e ri ne Ligen e Pare 

Kampionati 2004/05

 
Kampionati 2005/06

 
Kampioanti 2006/07

Skuadra nuk arrin të kaloj në eliten e futbollit kosovar, falë dy humbjeve nga Arbëria e po të njejtit qytet, ndeshje këto që nëse do fitoheshin Ulpiana do luftonte deri në fund për pozitën e tretë në tabelë.Kampionati 2007/08

Ulpiana siguroi inkuadrimin në superligë falë një sezoni të gjatë dhe të mundimshëm, kryetar i ekipit në atë kohë ishte Ali Stublla që ndihmohej edhe nga Shukri Buja ndërsa trajner Enver Duriqi. Për kalimin e Ulpianës në superligë kontriboi edhe legjenda e klubit Jeton Gashi i cili ndihmoi me një shumë financiare kur klubi kishte nevojë.

Kampionati 2008/09


Ky ishte sezoni i parë i Ulpianës në Superligë qysh prej mëvetësimit të futbollit kosovar, teksa në këtë sezon skuadra arriti 11 fitore 3 barazime dhe 16 humbje dhe rezultatet ishin këto:

F| 1-0 2 Korriku (vendas), 2-0 Istogu (vendas), 2-0 Vëllaznimi (musafir), 2-0 Drenica (vendas), 1-0 Trepça 89' (vendas), 1-0 Flamurtari (vendas), 5-0 Besiana(vendas), 1-0 Hysi (vendas), 2-1 Ferizaj(vendas), 2-1 Vëllaznimi(vendas), 2-1 Drita(vendas), B| 2-2 Besiana(musafir), 1-1 Gjilani (vendas), 1-1 Prishtina (vendas), H| 0-1 Besa(musafir), 0-1 Hysi(musafir), 2-4 Ferizaj(musafir), 0-2 Gjilani(musafir), 1-2 Trepça(vendas), 1-4 Prishtina (musafir), 0-1 Drita(musafir), Kosova (V) 0-1(musafir), 1-3 (vendas), 0-1 Trepqa(musafir), 0-1 2 Korriku (musafir), 1-3 Istogu (musafir), 0-3 Drenica (musafir), 0-3 Trepça 89'(musafir), 4-5 Kosova (V)(vendas), Flamurtari 0-5 (musafir)


Pra këtë sezon në ndeshjet si vendas Ulpiana arriti 10 fitore, 2 barazime dhe 3 humbje duke arritur 32 pikë në 15 takime, ndërsa si skuadër musafire Ulpiana arriti vetëm 1 fitore, 1 barazim dhe 13 humbje e forma e dobët si udhëtuese ndoshta ishte faktori kyq se pse Ulpiana nuk arriti mbijetesën pavarësisht rezultateve tepër pozitive si nikoqir ku veçohen fitoret ndaj Vëllaznimit, Hysit, Drenicës si dhe barazimi me kampionin e këtij sezoni Prishtinën.

Në këtë sezon Ulpiana ra nga garat për arsye të zvoglimit të numrit të skuadrave në superligë, ku nga 2 që do binin automatikisht dhe 1 në barazh, ranë 6 skuadra.

Disa nga lojtarët e këtij sezoni në superligë ishin:

1. Flamur Neziri (portjer) 2. Enis Velia (portjer) 3. Diamant Kadriolli (portjer) 4. Astrit Rrahmani (mbrojtës) 5. Arbnor Hyseni (mbrojtës) 6. Granit Avdyli (mbrojtës) 7. Labinot Ibrahimi (mbrojtës) 8. Fidan Gërbeshi (mbrojtës) 9. Besnik Ukzmajli (mbrojtës) 10. Alban Mehmeti (mesfushor) 11. Egzon Shabani (mesfushor) 12. Fahri Hetemi (mesfushor) 13. S. Salihu (mesfushor) 14. Gërxhaliu (mesfushor) 15. Pren Marniku (mesfushor) 16. Sh. Salihu (mesfushor) 17. Shqiprim Kelmendi (sulmues) 18. Sherif Topalli (sulmues, kapiten) 19. Osmani (sulmues) 20. Valon Buja (sulmues)


Teksa në takimet e fituara shënuan këta lojtarë:

1. 2 Korriku (1-0) Labinot Ibrahimi 2. Istogu (2-0) Labinot Ibrahimi, Sherif Topalli 3. Vëllaznimi (2-0) Sherif Topalli, Besnik Ukzmajli 4. Drenica (2-0) Fahri Hetemi, Besnik Ukzmajli 5. Trepça 89' (1-0) Sherif Topalli 6. Flamurtari (1-0) Labinot Ibrahimi 7. Ferizaj (2-1) Sherif Topalli, Besnik Ukzmajli 8. Vëllaznimi (2-1) Egzon Shabani 2 gola 9. Drita (2-1) Shqiprim Kelmendi, Fahri Hetemi

  • Për fitoret kundër Besianës dhe Hysnit nuk ka të dhëna.

Kupa e Kosovës (2008-2009)

Në sezonin e saj të parë në Raiffaisen Superligë, skuadra e Ulpianës u tregua e fortë edhe në Kupën e Kosovës ku arriti deri në gjysëm-finale:

1. Kalim automatik i raundit 2. Vullnetari UÇK 3-4 Ulpiana 3. Ulpiana 3-2 Liria 4. Ulpiana 5-3 Drita (2-1, 3-2) Gjysëm-finale: Hysi 6-2 Ulpiana (4-1, 1-2)

Kampionati 2009/10


Kampionati 2010/11

 
Kampionati 2011/12


Kampionati 2012/13

Kampionati 2013/14 Nuk ka të dhëna për momentin.

Kampionati 2014/15


Kampionati 2015/16


Kampionati 2016/17


Kampionati 2017/18


Kampionati 2018/19

Në këtë sezon postin e drejtorit të klubit e mori Abedin Salihu, i cili dhe tregoi sukses të madh sidomos me nënshkrimet e janarit ku në skuadër u afruan trajneri i sukseseve, Megzon Visoka që arriti 15 fitore në 15 ndeshje si dhe lojtarë të shquar si Akil Makolli, Granit Ahmeti, Mubarek Musliu e të rinjë premtues si Blendon Azemi, Egzon Abazi dhe Armend Misini. 


Sezoni aktual= Përbërja e klubit==

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Kosova Pt Armend Miftari
2 Kosova Pt Apollon Tara
3 Kosova Pt Edison Rexhepi
4 Kosova Pt Pleurat Dugolli
5 Kosova Mb Akil Makolli
6 Kosova Mb Granit Ahmeti
7 Kosova Mb Xhafer Kaleshi
8 Kosova Mb Egzon Abazi
9 Kosova Mb Rrezart Hasani
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
10 Kosova Mb Gentian Emini
11 Kosova Mb Florent Mureseli
12 Kosova Mf Emir Baftiu
13 Kosova Mf Ardi Shala
14 Kosova Mf Samir Sadriu
15 Kosova Mf Butrint Gashi
16 Kosova Mf Mubarek Musli
17 Kosova Mf Velson Morina
18 Kosova Mf Blendon Azemi
19 Kosova Mf Albion Kurtaj
20 Kosova Sm Shqiprim Kelmendi
21 Kosova Sm Rinor Hasimi
22 Kosova Sm Ardi Arifi

{{Fs_player|no=23|pos=FW|nat=Kosovo|name=Meriton Musliu} {{Fs_player|no=24|pos=FW|nat=Kosovo|name=Kushtrim Hyseni}

Trajner : Megzon Visoka

REDAKTUAR NGA GAZETA SPORTLAJM

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet: [1]\ [2]\

  1. ^ [[2]]
  2. ^ lajm24-blogspot.com/Lipjan