KF Trepça

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
-‎
Të dhëna mbi klubin sportiv
Kryetar Naim Aliu
Menexher Rafet Kadriu
Ngjyrat e klubit Zi e Gjelber
Reparti i ekipit të futbollit
Kategoria Superliga e Kosoves
Kat.1
Stadiumi Olimpik "
Adem Jashari (29 000 vende)
Suksese sporti 6x Kampion Superliga e Kosoves
1x Kampion Liga 2 ish-jugosllavisë
1x Kupa e Kosoves
1x Superkupa e kosoves

Vendi 2 Kupen e Ish jugosllavise

Sezoni sportiv Vendi 3(Liga e Parë)Kat.2 05/06
Internet
Internet KF Trepça
E-Mail webmaster@kftrepca.com

Trepça është ekip futbolli që garon në Superligën e Kosovës. Klubi është formuar në vitin 1932 dhe është ndër më të vjetrit në Kosovë. Ekipi Trepça është ekipi i parë që ka bërë gara në Ligën Ish-Jugosllave, por me pjesmarrje jo të suksesëshme. Stadiumi i Trepçës njihet si "Stadiumi Olimpik Adem Jashari", ose Stadiumi i ri i Mitrovicës. Trepça ka shumë lojtarë të njohur në historinë e futbollit kosovarë si pershembull, Erdogdan Celina, Rafet Prekazi, Besim Maxhuni, dhe shumë te tjerë. Klubi i "Trepçës" prej 1932 deri me 1945, vetem ndeshje miqsorë kan bëre jo vetem Trepça por krejt klubet kosovare. Ne vitin 1945 formohet liga Kampioni i parë është Jedinstvo(Tash KF Prishtina), Trepça bëhet kampion për herë te par ne vitin 1947, dmth para 59 vjeteve. Dhe për here te fundit ne vitin 1991.Prej vitit 1993, Trepça është ne Kategorinë e 2. Trepça bën 13 vjetë deri te inkuadrohet ne Superlig.Dhe a jo ndodh ne sezonin 2005/2006, kur e nxën vendin e 3, (4 kan hyr ne elitë). Ekipi i "Trepçës" nuk ka ka probleme ekonomike, dhe sivjet,ka shance të mëdha ta fitoj ligen. por mvaret prej Perforcimeve. Tash kshyret sivjet qka dote bëj Trepça e vjeter, a dote ket pamje te vjeter siq ne vitet 70`ta, a po tjeter pamje. Edhe Fan Grupi i Trepcës "Torcida" dote jen ne tribinat e Stadiumit Olimpik ne Mitrovicë. Sivjet Mitrovica doti ket dy ekipe, Trepça dhe Trepça`89.

Klubi futbollistik "Trepça" hynë në radhen e klubeve më të vjetra në Kosovë. Në vitin 1932 themelohet dhe në fillim tubonte punëtorët e punësuar në repartet e Trepçes e më vonë kyqen edhe punëtorët dhe ushtarakët e garnizonit të Mitrovicës. Në fillim në vitin e parë Trepça nuk kishte fush të futbollit por luante në fushën e Zveqanit. Më vonë me 1938 punohet një fushë e futbollit te "Lugu i Çesmes" ku Trepça i zhvillon garat deri pas luftës së II botërore. Duhet Permendur se gjatë zhvillimt të luftës së II botërore ka egzistuar KF Skenderbeu i përbërë nga futbollist shqiptar të cilët pas luftes u inkuadruan në radhet e KF Trepça. Nga themelimi i klubit e deri ne vitet e "60"-ta defiluan një numer i konsideruar i futbollistëve shqiptar ku shumica prej tyre tani nuk gjenden në mesin e të gjallëve ndersa disa ende janë gjall dhe do te veqnonim disa prej tyre: Mazllum Grushti, Hasko Bula, Sezair Gota, Ejup Kerveshi - JUPI, Adnan Mustafa, Ahmed dhe Qamil Zajmi, Hysen Murati, Xhati Zhubi, Sali Pllana, Bedri Hamza, Shinasi Rizanolli, Ahmet Shukriu - AMIKA, Burhan Kurkuqi, Jakup Berisha, Qazim Pllana, Sami Konjusha, Agim Deva, Ekrem Neziri, Riza Gashi etj. Pas të "60"-tave politika e asaj kohe nuk lejonte kyqjen e shum futbollistëve shqiptar në KF Trepça, por me një angazhim vetmohues dhe me kualitete shum më superiore prej vitit 1960 e deri më 1989 në radhët e ekipit u inkuadruan këta futbollist: Sali Qubreli, Jakup Abrashi, Ajet Shosholli, Hysni Maxhuni, Luan Prekazi, Rexhep Xhaka, Erdogan Celina, Esat Mehmeti, Ramadan Cimili, Fisnik Ademi, Adnan Zeqiri, Ibrahim Prekazi, Faruk Domi, Aqif Shehu, Mensur Nexhipi,Nazmi Rama, Rafet Prekazi, Genc Hoxha, Avni Juniku, Bakir Burri, Hasan Shasivari, Vahedin Ajeti, Ahmet Turku, Gani Llapashtica, Isa Sadriu, Bardhec Seferi,Bashkim Idrizi, Sadik Rrahmani e shum të tjerë. Kaptin e veqant e KF Trepça është periudha prej 1989 deri pas luftës në Kosovë më 1999. Siq dihet okupatori serb me 1989 suprimoj kushtetutën e Kosovës, diskreditoj shqiptarët nga qdo lami e jetës e edhe në sport. Klubet sportive u larguan nga terenet sportive dhe pengoheshin për zhvillim e garave në zhvillimin e garave në kuadër të ligës së Kosovës. KF Trepça si shum ekipe të tjera improvizoj fusha të futbollit në ara dhe livadhe në rrethinën e Mitrovicës, edhe pse të debuar me dhunë nga terenet e futbollit policija serbe pengonte zhvillimin e garave edhe në këto kushte jo normale. Në këto kohra të veshtira u gjenden persona entuzjast që nuk friksoheshin dhe ja donin të miren klubit kësht para fillimit të kampionatit të I të Kosovës me 1991 dulen në skenë vllëzërit Xhavit dhe Abit Alaj të cilët organizuan klubin me vetmohim dhe vetfinancim dhe me ndimën e bashkqytetarëve, punëtorëve sportiv ja dolen që me sukses të udhheqin klubin deri në luften e fundit në Kosovë. Pas luftes KF Trepca ishte ne shkatrrim e siper!!! Objekti sportiv i klubit[stadiumi] ishte ne ni gjendje te tmerrushme pasi qe ishte ni lloj foleje per njerzit qe nuk kishin strehim. Sukseset e klubit gjdo dite ishin me te dobeta. Klubi u largua edhe nga kategoria e superliges kosovare ku ni koh bani gara ne kategorin e par qe ishte shume afer te largohej edhe nga kategoria e par kosovare. Ne momentet me te veshtira te keti klubi kur te gjith ia kishin kthyer shpinen u kyq papritmas ne vitin 2003 njeriu i cili ju desht ma se tepermi klubit, menaxheri ma i sukseseshem i futbollit ne trojet shqiptare bioznismeni NEXHMEDIN HAXHIU. Ky njeri me vetfinancim, jo qe e kthej klubin me namin qe e ka pas ne kategorin superiore, por e qoi deri te suksesi ma i madh i klubit, ku ne vitin 2010 u shpall KAMPION i Kosoves dhe fitoi Superkupen e Kosoves ne futboll.

Sukseset e KF Trepça në Mitrovicë. KF Trepça është një ndër klubet më të suksesshme në Kosovë dhe ish- Jugosllavi. Është kampion i shum fisht i Kosovës dhe klubi i parë kosovar që është bërë antar i ligës së I federative të ish Jugosllavis me 13.06.1977 dhe finalist i kupës së ish RSFJ-së me 1978. Për tu permendur të gjitha të arrituarat e KF Trepça nevoitet një kaptin e veqant andaj ne permendem vetëm disa nga ato. Kerkojmë ndjes nga të gjith ata akter që kontribuan në të arriturat e klubit dhe nga të gjith ata futbollist emrat e të cilëve nuk janë cekur në këtë biografi dhe që kanë kontribuar në sukseset dhe rezultatet e KF Trepça.

Tifozët[redakto | redakto tekstin burimor]

Sot, Xehtarët, dikur Torcida, janë fansat zyrtar të klubit KF Trepça, të cilët shquhen për organizimet ndër të parat në Futbollin e Kosovës dhe janë shumë të zjarrtë në përkrahje të skuadres së tyre.

Lojtarët[redakto | redakto tekstin burimor]

Sezoni 2010-2011

Numri Pozicioni Emri i lojtarit
Flag of Kosovo.svg Pt Besart Aliu
Flag of Kosovo.svg Pt Mehmet Ibrahimi
Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Pt Suad Petrinac
Flag of Kosovo.svg Mb Diamant Pllana
Flag of Kosovo.svg Mb Enver Koci
Flag of Kosovo.svg Mb Fetah Ibrahimi
Flag of Kosovo.svg Mb Fitim Llapashtica
Flag of Kosovo.svg Mb Isak Aliu
Flag of Kosovo.svg Mb Lavdim Bali
Flag of Kosovo.svg Mb Arben Zhjeqi
Flag of Kosovo.svg Mb Alban Aliu
Flag of Kosovo.svg Mf Bardhyl Kaçiu
Numri Pozicioni Emri i lojtarit
Flag of Kosovo.svg Mf Emin Baliqi
Flag of Kosovo.svg Mf Florent Aziri
Flag of Kosovo.svg Mf Samir Sahiti
Flag of Kosovo.svg Mf Seid Onbashi
Flag of Kosovo.svg Mf Sheremet Isufi
Flag of Kosovo.svg Mf Shpetim Fetahu
Flag of Kosovo.svg Mf Visar Sermaxhaj
Flag of Kosovo.svg Mf Arbër Prekazi
Flag of Kosovo.svg Sm Uliks Emra
Flag of Kosovo.svg Sm Visar Shkupolli
Flag of Kosovo.svg Sm Elvis Osmani (captain)
Flag of Kosovo.svg Sm Enis Fetahu

Shih edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

KF Trepça'89

Trepça

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

KF Trepça