Riza Lushta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Riza Lushta
Të dhënat vetjake
Datëlindja1916
VendlindjaMitrovicë, Kosovë
Data e vdekjes(1997-02-06)shkurt 6, 1997
VendvdekjaTorino, Itali
Gjatësia1.72 m (5 ft 8 in)
PozicioniSulmues
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1934–1939Tirana69(39)
1939–1940Bari16(3)
1940–1945Juventus85(46)
1945–1946Napoli27(6)
1946–1948Alessandria57(17)
1948–1951Cannes27(3)
1951–1952Siena27(4)
1952–1953Forlì21
1953–1954Rapallo Ruentes22
Gjithsej351(118)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Riza Lushta (Mitrovicë, 1916 - Torino, 1997) ka qenë futbollist i njohur shqiptar nga Mitrovica.[1][2][3][4]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karrierën e tij e filloi në KF Trepça (Rudari) për ta vazhduar në SK Tirana, dhe me këtë skuadër fitoi katër tituj kampioni të Shqipërisë në vitet 1934, 1936, 1937 dhe 1939) dhe kupën e parë të Shqipërisë në vitin 1939.

Ai gjithashtu ka luajtur në Francë me ekipin AS Cannes dhe në ItaliSeria A me ekipet A.S. Bari, Juventus F.C. , Napoli dhe AlessandriaSeria C me ekipin Siena dhe në Seria D me ekipet Forlì dhe Rapallo. Por si pioner luajti për Rudarin qe sot thirret KF Trepça

Ai përmbylli karrierën e tij në viti 1954 në moshën 38 vjeçare.

Seria A ka zhvilluar 170 ndeshje dhe ka shënuar 68 gola. Me Juventusin ka luajtur garimin e luftës gjatë sezonit të viteve 1943-44 dhe ka zhvilluar 5 ndeshje duke shënuar 5 gola. Gjithashtu me Juventusin ka fituar Coppa Italia në vitin 1942.

Ai gjithashtu ka luajtur për Kombëtaren e Shqipërisë.

Riza Lushta vdiq në vitin 1997 në moshën 81 vjeçare. [1] [2] [3] [4]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Kraja, Mehmet, red. (2018). "Fjalori Enciklopedik i Kosovës". (Encyclopedic Dictionary of Kosova). Vëll. 2. Prishtinë: Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës. fq. 1010. ISBN 9789951615860. OCLC 1083916504.
  2. ^ a b "Napoli è ormai la mia città" dice Lushta calciatore giramondo e poeta Arkivuar 2012-09-05 tek Wayback Machine, Il Corriere dello Sport, 28 settembre 1945, pag.1
  3. ^ a b Elenco dei calciatori autorizzati a cambiare società nella stagione 1946-47, Il Corriere dello Sport, 28 agosto 1946, pag.3
  4. ^ a b "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2020. Marrë më 4 prill 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]