Riza Lushta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Riza Lushta
]
Të dhëna personale
Datëlindja 1916
Vendlindja Mitrovicë, Kosovë
Kombëtarja
Vitet Shteti Ndeshje (Gola)
Shqipëria


Riza Lushta

Riza Lushta (lindur në vitin 1916Mitrovicë, Kosovë, vdiq në vitin 1997 në Torino, Itali) ishte një futbollist shqiptar.

Karrierën e tij e filloi në SK Tirana, dhe me këtë skuadër fitoi katër tituj kampioni të Shqipërisë në vitet 1934, 1936, 1937 dhe 1939) dhe kupën e parë të Shqipërisë në vitin 1939.

Ai gjithashtu ka luajtur në Francë me ekipin AS Cannes dhe në ItaliSeria A me ekipet A.S. Bari, Juventus F.C. , Napoli dhe AlessandriaSeria C me ekipin Siena dhe në Seria D me ekipet Forlì dhe Rapallo. Por si pioner luajti për Rudarin qe sot thirret Trepça'89

Ai përmbylli karrierën e tij në viti 1954 në moshën 38 vjeçare.

Seria A ka zhvilluar 170 ndeshje dhe ka shënuar 68 gola. Me Juventusin ka luajtur garimin e luftës gjatë sezonit të viteve 1943-44 dhe ka zhvilluar 5 ndeshje duke shënuar 5 gola. Gjithashtu me Juventusin ka fituar Coppa Italia në vitin 1942.

Ai gjithashtu ka luajtur për Kombëtaren e Shqipërisë.

Riza Lushta vdiq në vitin 1997 në moshën 81 vjeçare.