Dorian Bylykbashi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dorian Bylykbashi
Të dhënat personale
Emri i plotëDorian Bylykbashi
Data e lindjes (1980-08-08) 8 Gusht 1980 (39 vjeç)
Vendi i lindjesElbasan, Shqipëri
Gjatësia1,80 m (5 ft 11 in)
PozicioniMesfushor sulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualPartizani Tirana
Numri70
Karriera në rini
–1997KF Elbasani
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1997–1999KF Elbasani45(9)
1999–2001Vllaznia Shkodër34(12)
2001–2003KF Elbasani25(7)
2003–2006Partizani Tirana94(41)
2006–2011Kryvbas Kryvyi Rih79(14)
2011–2015KF Elbasani38(6)
2015–Partizani Tirana9(2)
Ekipi kombëtar
2006–2010Shqipëria6(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 27 maj 2015.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 27 maj 2015

Dorian Bylykbashi (lindur më 8 gusht 1980Elbasan) është një futbollistë shqiptar i cili luan me klubin shqiptar Partizani TiranaKategorinë Superiore. Ai luan zakonisht si mesfushor sulmues dhe më parë në karrierën e tij ka luajtur me KF Elbasanin dhe Vllazninë në Shqipëri si edhe me Kryvbas Kryvyi Rih.[1]

Ai ishte pjesë e skuadrën së Partizanit që fitoi Kupën e Shqipërisë dhe Superkupën e Shqipërisë në sezonin 2003–04.[2]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Partizani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bylykbashi u prezantua si blerja e parë e Partizanit në janar në festën e tyre të fundvitit më 21 dhjetor 2014, para se markatoja dimërore të hapej.[3]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 27 maj 2015 [4][5][6]

Klubi Sezoni Liga Kupa Kontinenti Tjetër Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
KF Elbasani 1997–98 12 3 0 0 12 3
1998–99 20 4 0 0 20 4
1999–00 13 2 0 0 13 2
Vllaznia Shkodër 1999–00 10 7 0 0 10 7
2000–01 25 5 0 0 25 5
Total 34 12 0 0 0 0 0 0 34 12
KF Elbasani 2001–02 ? ? 0 0 ? ?
2002–03 25 7 0 0 25 7
Partizani Tirana 2003–04 26 9 0 0 26 9
2004–05 31 24 0 0 3 3 1 1 35 28
2005–06 23 7 0 0 23 7
KF Elbasani 2006–07 2 0 0 0 2 0
Partizani Tirana 2006–07 14 1 0 0 2 1 16 2
Kryvbas Kryvyi Rih 2006–07 9 0 0 0 9 0
2007–08 29 7 0 0 29 7
2008–09 26 3 0 0 26 3
2009–10 15 1 0 0 15 1
2010–11 0 0 0 0 0 0
Total 79 11 0 0 0 0 0 0 79 11
KF Elbasani 2010–11 3 0 0 0 3 0
2011–12 ? ? 0 0 ? ?
2012–13 10 1 0 0 10 1
2013–14 15 3 0 0 15 3
2014–15 10 2 0 0 10 2
Total 108 22 0 0 2 0 0 0 110 22
Partizani Tirana 2014–15 9 2 1 1 10 3
Total 103 43 1 1 5 4 1 1 110 43
Karriera në total 324 88 1 1 7 4 1 1 333 94

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 27 maj 2015 [7]

Kombëtarja shqiptare
Viti Ndeshje Gola
2006 1 0
2007 0 0
2008 1 0
2009 3 0
2010 1 0
Total 6 0

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vllaznia
Partizan
Elbasani

Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Golashënuesi më i mirë i Kategorisë Superiore (1): 2004–05

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Profili te Soccerway
  2. ^ Nappi, Giovanni (18 gusht 2004). "Albania Cup 2003/04". RSSSF. Marrë më 27 maj 2015.
  3. ^ Vjen goditja e parë e Partizanit, Dorjan Bylykbashi i bashkohet ekipit të Duros
  4. ^ "Albania - D. Bylykbashi - Profile with news, career statistics and history". Soccerway. Marrë më 27 maj 2015.
  5. ^ "Dorian Bylykbashi - Profile and Statistics". SoccerPunter.com. Marrë më 27 maj 2015.
  6. ^ "Profile at Socoresway" [Profili tek Scoresway]. Scoresway.com. Arkivuar nga origjinali origjinali më 30 tetor 2014. Marrë më 27 maj 2015.
  7. ^ "Dorian Bylykbashi - National Football Team". National Football Team. Marrë më 24 tetor 2014.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]